Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja w kopalni Pniówek: Odnaleziono ciało szóstego górnika

Facebook Twitter

Akcja w kopalni Pniówek: Ratownicy dotarli do szóstego, zaginionego górnika. Jego ciało wkrótce zostanie przetransportowane na powierzchnię.

Akcja w kopalni Pniówek
fot. info prasowe JSW

Ratownicy odnaleźli ciało kolejnego zaginionego górnika, to już szósta z poszukiwanych ofiar. To są najnowsze wiadomości, akcja w kopalni Pniówek w Pawłowicach wciąż trwa.  Jak informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalni w Pawłowicach, trwają przygotowania do wytransportowania górnika na powierzchnię.

Akcja w kopalni Pniówek: Przełomowy moment trwającej od kilku miesięcy akcji nastąpił w weekend

Tomasz Siemieniec: Po wytransportowaniu poszkodowanego ze ściany N-6 ratownicy będą poszukiwać ostatniego z zaginionych. Od wczoraj ratownicy spenetrowali dokładnie 168 metrów ściany, przebierając po drodze liczne obwały. W nocy do ściany wpuszczono psa tropiącego z sudeckiej grupy GOPR, który wskazał potencjalne miejsca, gdzie mogą znajdować się poszukiwani górnicy.

JSW S.A

Do tej pory w akcji ratowniczej w kopalni Pniówek wzięło udział 110 zastępów ratowniczych. Najważniejsze etap akcji ratowniczej ruszył  w sobotę (9.09). Górniczy ratownicy wydrążyli ostatnie pięć metrów chodnika i dostali się w rejon, gdzie w kwietniu ubiegłego roku wybuchał metan. To tam zaginęło siedmiu górników. Ciała pięciu z nich udało się wytransportować na powierzchnię w miniony weekend.  JSW zapowiedziała kolejny komunikat po odnalezieniu ostatniego, siódmego z poszukiwanych górników.

Akcja w kopalni Pniówek: rodziny wciąż pod opieką psychologów

Ciała górników pop wywiezieniu na powierzchnię, po tym jak miejscowy lekarz stwierdza zgon, są przewożone do Zakładu Medycyny Sądowej. Co warto podkreślić rodziny ofiar z Pniówka są cały czas objęte opieką psychologa. To członkowie rodzin jako pierwsi dowiadują się o odnalezieniu kolejnych ofiar ubiegłorocznej tragedii w kopalni Pniówek.

Kopalnia Pniówek

fot: jsw.pl

Tragedia na Pniówku tysiąc metrów pod ziemią

Przypomnijmy, do katastrofy w kopalni Pniówek doszło 20 kwietnia 2022 roku, tysiąc metrów pod ziemią. Kwadrans po północy doszło tam do pierwszego z serii wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się 42 pracowników. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać. Po godzinie 3:00 nastąpił drugi wybuch metanu. W zagrożonym rejonie pozostało siedmiu pracowników, w tym zastęp ratowniczy.

Dzień później nastąpiły kolejne wybuchy, w związku z czym kierujący akcją ratunkową podjął decyzję o zatamowaniu zagrożonego rejonu i przerwaniu akcji ratunkowej, co nastąpiło ostatecznie 2 maja. Spośród 10 górników, którzy trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, pięciu było w stanie ciężkim. W kolejnych dniach pięciu hospitalizowanych zmarło. W sumie, w wyniku wybuchów metanu życie straciło dziewięciu górników, a siedmiu nadal jest uważanych za zaginionych. Rannych zostało 30 osób.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023