Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Arytmia i ablacja serca – nowy sprzęt w rybnickim szpitalu. Kupiony dzięki mieszkańcom regionu

Facebook Twitter

Kilkanaście miesięcy na zabieg ablacji czekano do tej pory w rybnickim Wojewódzkim Szpital Specjalistycznym. Teraz kolejka pacjentów na zabieg znacznie ulegnie skróceniu. Wszystko dzięki zakupowi specjalnego urządzenia. Urządzenia, które dodajmy, zostało sfinansowane z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.

Arytmia i ablacja serca

Oprzyrządowanie do elektrofizjologii i ablacji dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zostało zakupione w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Koszt projektu to 400 tys. zł.

Jak podkreśla ordynator oddziału kardiologicznego Marcin Osuch, udało się stworzyć nowoczesną pracownię elektrofizjologii, gdzie nie tylko wszczepia się kardiostymulatory, defibrylatory, ale także leczy się arytmię.

Marcin Osuch: Arytmie, które w tej chwili leczymy przeróżnymi metodami. Bądź to prądem wysokiej częstotliwości, wypalając źródła arytmii, ognisko arytmii, bądź też wymrażając to bardzo niskimi temperaturami. Umożliwia nam to system, który został zakupiony i tutaj bardzo dziękuję Budżetowi Obywatelskiemu no i mieszkańcom Rybnika, gdyż to dzięki nim możemy im lepiej pomagać. Jest to podstawa, która pozwala mapować i odbierać impulsy elektryczne w sercu, wewnątrz, w sercu. Każdy z nas pewnie kiedyś miał EKG, które jest rejestrowane z powłok ciała. Tutaj mamy coś zupełnie innego, nieporównywalnie bardziej dokładnego. Tutaj odbieramy impulsy z wewnątrz serca z poszczególnych jego struktur. Potrafi to pokazać bardzo precyzyjnie miejsce, gdzie jest problem w sercu. Potrafi bardzo precyzyjnie wyleczyć to miejsce.

Marcin Osuch ordynator oddziału kardiologii w rybnickim szpitalu

System urządzeń jest zarówno przeznaczony do diagnostyki, jak i jednym z elementów leczenia. Wcześniej, by przeprowadzać zabiegi, podobny sprzęt trzeba było wypożyczać.

Nowy nie dość, że jest lepszej klasy, to całodobowo służy pacjentom

– mówi dyrektor rybnickiego szpitala Jarosław Madowicz.

Jarosław Madowicz: My utrzymujemy się przede wszystkim z procedur medycznych, które wykonujemy, czyli inaczej mówiąc kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie jest tajemnicą, że kontrakty są niedoszacowane i to, co płaci płatnik, nie wystarcza nam na funkcjonowanie szpitala. Stąd wsparcie w postaci chociażby budżetu obywatelskiego jest bardzo takim pokaźnym zastrzykiem. Oczywiście, gdyby te procedury były dobrze wycenione, gdybyśmy mogli per saldo oczywiście w całym szpitalu leczyć i nie dokładać do tego, to ten budżet obywatelski mógłby być przekierowany na profilaktykę, na rozwój oświaty czy jakiś innych elementów. No ale zdrowie jest jednym z ważniejszych filarów i myślę, że społeczeństwo ma tego świadomość. I bardzo dziękuję za to, że państwo tak zagłosowali.

Jarosław Madowicz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku

Jak podkreśla w rozmowie z Radiem 90 Anna Jedynak, wicemarszałek Sejmiku Województwa Ślaskiego, to mieszkańcy regionu zdecydowali, że oddadzą swój głos na wsparcie szpitala i zakup tego sprzętu. Zachęca też do głosowania w trwającym właśnie kolejnej edycji marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.

Anna Jedynak: Te projekt wyszedł z inicjatywy mieszkańców. Pokazał też zaufanie do szpitala, że chcemy tu się leczyć, ale za tym się też kryje cała rzesza specjalistów i lekarzy kardiologów, którzy są doskonałymi fachowcami, chcą to robić, chcą ten szpital rozwijać i są to robić skutecznie. Dzisiaj rozmawiamy o edycji czwartej budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego, która jest pokazana w tym projekcie, aktualnie trwają i zachęcam państwa do głosowania, głosowania nad piątą edycją projektów. I tutaj też do połowy września czekamy na państwa głosy i mam nadzieję, że to też pokaże, gdzie te projekty i jakie projekty są najbardziej wam potrzebne.

Anna Jedynak wicemarszałek Sejmiku Województwa Śląskiego

Niedobory w służbie zdrowia są potężne i niestety rosną

– zauważa Grzegorz Wolnik, radny sejmiku województwa śląskiego, członek Rady Społecznej WSS nr 3 w Rybniku.

Grzegorz Wolnik: To jest najgorsze, bo jest problem z finansowaniem ze strony NFZ. I tutaj chyba jest pies pogrzebany. My jako organ tworzący, czyli województwo śląskie, oczywiście finansujemy swoje jednostki, ale nie możemy ich finansować np. w zakresie procedur medycznych. Możemy je finansować w zakresie sprzętowym, co robimy. Dajemy możliwość mieszkańcom wyboru, który szpital np. z jaką usługą ma zostać dosprzętowiony. I to akurat mieszkańcy tutaj fantastycznie wybrali. No ale na tym nasza rola się kończy. Procedur medycznych nie możemy finansować, bo tego zabrania prawo.

Arytmia i ablacja serca – nowoczesny sprzęt w rybnickim szpitalu

Obecnie w rybnickiej lecznicy przeprowadzany jest duży remont oddziału położniczego, w najbliższych planach jest również wymiana starej instalacji oświetleniowej w budynku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024