Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będą zmiany w rozkładzie jazdy autobusów w powiecie wodzisławskim

Facebook Twitter

Propozycje, które wypłynęły od samych pasażerów wchodzą w życie od poniedziałku (15.12.). Połączone zostaną części linii nr 1 i 8, dzięki czemu będzie można przejechać bez przesiadania się, z Raciborza przez Wodzisław Śląski, Skrzyszów i Godów aż do Jastrzębia—Zdroju.

Wydłużona zostanie linia 1A. Z Wodzisławia Śląskiego przebiegać będzie przez Pszów, ulicą Karola Miarki do Syryni, gdzie powstaną dwa nowe przestanki, a następnie przez Lubomię i Pogrzebień do Raciborza. Jednocześnie skorzystają także pasażerowie z ,,Pszowskich Dołów’’ zyskując szybkie i bezpośrednie połączenie do stolicy powiatu. Autobus do Wodzisławia dojedzie stamtąd w nieco ponad 20 minut.

Dojeżdżającą na pierwszą lekcję młodzież do Zespołu Szkół nr 6 przy ul. Harcerskiej w Jastrzębiu-Zdroju ucieszy zapewne dodatkowy przystanek na osiedlu Morcinka. Ponadto zmieniona zostanie trasa autobusu do Skrzyszowa w soboty, dzięki czemu PKS-em będzie można także dojechać do Turzy Śląskiej i Krostoszowic. Nie zostanie wznowione połączenie z Wodzisławia przez Skrzyszów oraz Szotkowice, zawieszone kilka miesięcy temu z powodu remontu ulicy Ranoszka w Jastrzębiu. Kursy na tej linii (nr 7) będą się kończyć w Skrzyszowie w strefie gospodarczej lub w Podbuczu. Na tej trasie zostanie zlikwidowany także jeden z nielicznych kursów, które nie cieszą się dużą liczbą pasażerów. Jest to pierwszy kurs po godzinie 5.

Na pozostałych liniach większość kursów pozostanie bez zmian. – Nie ma sensu zmieniać czegoś, co dobrze funkcjonuje. Obserwujemy wzrost liczby pasażerów w naszych przewozach. W październiku sprzedaliśmy rekordową liczbę zarówno biletów miesięcznych, bo aż 1500, a także jednorazowych – ponad 23 tys. – mówi Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu, który nadzoruje organizację przewozów. – Chcemy z każdą zmianą rozkładu rozszerzać naszą ofertę przewozową zgodnie z oczekiwaniami naszych pasażerów. Tym razem dotyczy to linii przez Syrynię i Lubomię – dodaje Arkadiusz Łuszczak.

W niektórych przypadkach zmienią się także opłaty za przewóz. Tabele opłat i strefy wprowadzone w sierpniu ulegną znacznemu uproszczeniu, a niektóre przejazdy będą nawet tańsze. Dla przykładu przejazd z Bluszczowa czy Godowa do Wodzisławia Śląskiego będzie tańszy o złotówkę. Teraz za przejazd pasażer zapłaci 5 zł. Odpowiednio zmaleją koszty biletów miesięcznych na tych trasach. Utrzymane zostaną wszystkie ulgi i promocje obowiązujące dotychczas. Co czwarty bilet miesięczny „do pracy”, w promocji ,,Zawsze z PKS’’, w dalszym ciągu będzie kosztować jedyne 10 zł bez względu na odległość.

– Dzięki tej promocji już teraz obserwujemy coś w rodzaju park&drive. Pasażerowie dojeżdżający do pracy zostawiają samochód na początkowym przystanku i dalej podróżują autobusem oszczędzając tym samym trochę pieniędzy. Niestety, jak w Wodzisławiu, przeszkadza nam w rozwijaniu tego sposobu dojazdów do pracy brak miejsc, gdzie można zostawić samochód, brak miejsc przesiadkowych – tłumaczy Arkadiusz Łuszczak.

Ponadto do nowości należy 3-miesięczna promocja dla nowych pasażerów na linii 1A podróżujących na trasie Pszów Staffa – Pszów dworzec autobusowy – Wodzisław. Do 15 marca przyszłego roku bilety miesięczne kosztować będą 49 zł (szkolne 25 zł), bilet jednorazowy z pszowskiego dworca autobusowego – 2 zł, natomiast z przystanków przy ulicach Leopolda Staffa i Karola Miarki – 3,5 zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj