Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Beskidy: Kolejna akcja GOPR-owców. Poszukiwali zagubionych w górach

Facebook Twitter

Dwie akcje poszukiwawcze Grupy Beskidzkiej GOPR. Wczoraj (15.09.) z sukcesem udało się znaleźć zagubionych w górach. Pierwszym był niepełnosprawny mężczyzna, drugą - kobieta, która w nocy zagubiła się na szlaku.

Fot. FB/GOPR Beskidy

Pierwsza akcja dotyczyła poszukiwania 26-letniego mieszkańca Świnnej, który w poniedziałek (13.09.) w godzinach porannych wyszedł z domu i nie nawiązał kontaktu z rodziną. Z zebranego wywiadu wynikało, że pomimo niepełnosprawności umysłowej, bardzo często w towarzystwie brata lub rodziny chodził na górskie wycieczki. Miał bardzo dobrą kondycję fizyczną, jednak słabą orientację w terenie. Krótkie wycieczki odbywał także samodzielnie w rejonie zamieszkania.

Rodzina, oczekując jego powrotu, prowadziła poszukiwania na własną rękę, ostatecznie prosząc o pomoc GOPR, zgłaszając jednocześnie zaginięcie Policji. Początkowo poszukiwania były prowadzone przez ratowników GB GOPR w rejonie Przyłękowa, Świnnej, Juszczyny oraz w kierunku Słowianki, Romanki i Hali Lipowskiej. Przygotowywano scenariusz dalszych działań, rozszerzając obszar poszukiwań.

Dzięki publikacjom w mediach, otrzymaliśmy wiele telefonów z informacjami (dziękujemy za tak liczny odzew!), które dawały nadzieję na szczęśliwe zakończenie poszukiwań. Kluczowe okazało się zgłoszenie ze Schronisko PTTK na Hali Krupowej, gdzie udało się zlokalizować osobę odpowiadającą rysopisowi poszukiwanego. Informację pomogli nam potwierdzić nasi koledzy z Grupa Podhalańska GOPR, którzy ewakuowali mężczyznę z Hali Krupowej. 26-latek odnalazł się cały i zdrowy, ponad 50 km od miejsca zamieszkania. W wyprawie udział wzięło blisko 40 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR.

– informują ratownicy GP GOPR.

Tymczasem także wczoraj (15.09.), w nocy Grupa Beskidzka GOPR otrzymało kolejne zgłoszenie.

O godz. 21:30 do CSR dotarła informacja o zaginięciu 72-letniej kobiety w rej. Baraniej Góry. Turystka po zdobyciu szczytu samotnie schodząc czerwonym szlakiem, zgubiła się idąc w kierunku Węgierskiej Górki. Nie miała ze sobą mapy, oświetlenia oraz nie była w stanie określić swojej przybliżonej lokalizacji.

– opisują zdarzenie goprowcy.

Do ratowników GB GOPR został wysłany SMS alarmowy z godziną i miejscem rozpoczęcia działań. Do wyprawy zadysponowano także uczestników odbywającego się w Szczyrku centralnego szkolenia GOPR II stopnia z zakresu poszukiwań osób zaginionych.

W pierwszej kolejności w rejon poszukiwań zostały zadysponowane patrole na quadach. Poszukiwana w dobrym stanie fizycznym została odnaleziona przez jeden z nich ok godz. 23:00 i ewakuowana do Węgierskiej Górki.

Apelujemy o właściwie przygotowanie do wycieczek górskich, a także ich rozsądne planowanie.

– proszą ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj