Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budowa nowych gazociągów na Śląsku. Podpisana została umowa na linię Rybnik- Racibórz

Facebook Twitter

Wkrótce rozpocznie budowę nowych gazociągów na Śląsku. W poniedziałek (8.01.) podpisana została umowa na budowę linii Rybnik- Racibórz i dalej do Kędzierzyna-Koźla o długości łącznie blisko 75 km.

Budowa nowych gazociągów na Śląsku
fot.mat.prasowe

Budowa nowych gazociągów na Śląsku

Celem tych dwóch, połączonych ze sobą inwestycji jest doprowadzenie gazu ziemnego do bloku gazowo-parowego w Rybniku. Nowe gazociągi wraz z gazociągiem przyłączeniowym utworzą 80-kilometrowy odcinek sieci przesyłowej, który zasili aktualnie budowany blok gazowo-parowy w Rybniku. Jego roczne zapotrzebowanie jest szacowane na 1 mld m3 gazu ziemnego. Nowa infrastruktura przesyłowa wraz z obiektami towarzyszącymi oraz linią światłowodową postawie na terenie dwóch województw: śląskim, oraz opolskim. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na I kwartał 2024, a przekazanie gazociągów do eksploatacji nastąpi w II kwartale 2026 r.

Rok 2024 rozpoczynamy ważnym kamieniem milowym dla Śląska. Wybraliśmy bowiem wykonawców dwóch gazociągów na południu Polski, które zgodnie z realizowanym przez nas programem Coal to Gas będą wspierać transformację energetyczną tego regionu. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa do bloku gazowo – parowego w Rybniku przyniesie korzyści dla gospodarki i wpłynie pozytywnie na jakość powietrza

– powiedział Błażej Spychalski, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

37 km gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz stanowi jeden z odcinków zaprojektowanego gazociągu łączącego Polskę i Czechy. W Kędzierzynie-Koźlu gazociąg zostanie połączony z tłocznią gazu, a w Raciborzu z 38,7 km gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, który wraz z gazociągiem przyłączeniowym doprowadzi niskoemisyjny gaz ziemny do bloku gazowo-parowego w Rybniku. Inwestycje realizowane są w ramach programu GAZ-SYSTEM Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej. Wykonawcą gazociągu Racibórz – Rybnik jest spółka ZRUG Sp. z o.o., natomiast gazociągu Kędzierzyn – Koźle – Racibórz konsorcjum firm w składzie: ROMGOS sp. z o.o. ENGINEERING sp. k. oraz ROMGOS Gwiazdowscy sp. z o.o.

fot.mat.prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj