Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tak ma wyglądać Centrum Przesiadkowe w Rybniku [FOTO]

Facebook Twitter

Wiemy, jak ma wyglądać ma centrum przesiadkowe w Rybniku, które ma łączyć parking wielopoziomowy z dworcem autobusowym.

centrum przesiadkowe w Rybniku

Centrum przesiadkowe w Rybniku ma kosztować około 70 mln złotych

Ma ono powstać w sąsiedztwie ZUS-u i Komendy Policji w miejscu obecnego parkingu miejskiego, na skrzyżowaniu ulic Jankowickiej i Reymonta. Miasto ogłosiło dzisiaj (12.12.) wyniki konkursu na opracowanie projektu. Najlepszy okazał się projekt pracowni EM4 Brataniec z Krakowa. Zwycięskie biuro otrzymało 50 tysięcy złotych i szansę na realizację inwestycji.
Mówi architekt Marcin Brataniec:

 Marcin Brataniec: Zaproponowaliśmy czytelny podział poszczególnych funkcji tego obiektu, czyli samego obiektu dworca, w którym jest hala poczekalni z gastronomią, a powyżej są miejsca dla kierowców, są biura dla obsługi komunikacji autobusowej. Jest peron i wycofany do tyłu blok parkingu wielopoziomowego, który potraktowaliśmy jak taki bardzo prosty regał na samochody.

Centrum Przesiadkowe w Rybniku autorstwa Marcina Bratańca zdobyło uznanie w konkursie

Inwestycja ze względu na niewielki budżet powinna być wybudowana z prefabrykatów – podkreśla autor zwycięskiej pracy.

 Marcin Brataniec: Tego typu obiekty trzeba budować możliwie racjonalnie. To nie jest miejsce, gdzie możemy szastać pieniędzmi, więc zaproponowaliśmy taką bardzo racjonalną strukturę z elementów prefabrykowanych, które pozwolą zmieścić się w możliwie najniższym budżecie, ale też co ważne zredukują koszty środowiskowe. My dzisiaj musimy pamiętać, że budując, niszczymy też, niszczymy środowisko. A technologia prefabrykowane przewidziana w tym projekcie pozwala na to, że ta budowa będzie trwać krótko.

Na konkurs ogłoszony przez Miasto Rybnik wpłynęło 14 prac. Mówi Piotr Buśko przewodniczący Sądu Konkursowego.

Piotr Buśko: Speaker 1: Doskonale zostały te prace przygotowane. Analiza była bardzo staranna i te prace spełniają te wymagania, które zostały przed nimi postawione. Bardzo słusznie zwycięzca Marcin Brataniec powiedział, że to jest maszyna do parkowania. W stosunkowo dobrym miejscu, jeśli chodzi o miasto Rybnik, umożliwiająca przemieszczanie się koleją gdzieś dalej. Także śląskie miasta cierpią na taki problem, że ta komunikacja około regionalna i ponad regionalna stwarza problem.

Piotr Buśko przewodniczący Sądu Konkursowego. Centrum Przesiadkowe w Rybniku

I właśnie centrum przesiadkowe w tym miejscu, ma rozwiązać problem komunikacyjny Miasta Rybnika, choć idealnym rozwiązaniem byłaby lokalizacja bliższa dworca kolejowego. Mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Piotr Kuczera: To jest niejako punkt wyjścia do rozmowy o nowej koncepcji placu Armii Krajowej i stworzenia tej przestrzeni, gdzie ewidentnie czujemy brak dawnego PKS-u. W pobliżu dworca PKP brakuje takiego miejsca, które by spajało tę przestrzeń pomiędzy PKP a dzisiejszym parkingiem naprzeciwko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawda jest też taka, że musimy mieć własność miejsca, musimy mieć władztwo planistyczne w tym obszarze. No i wyszło z wszystkich kalkulacji, że to jest miejsce, które w najłatwiejszy sposób niejako doprowadzi do PKP, miejsce przesiadkowe.

Budowa centrum przesiadkowe w Rybniku ma kosztować około 70 mln złotych.

Wyróżnienie honorowe

II nagroda

III nagroda

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj