Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Jesienią pierwsze zajęcia dla terytorialsów

Facebook Twitter

Wojska Obrony Terytorialnej powiększają swoje zasoby. Rozpoczęła się formacja kolejnych batalionów lekkiej piechoty. Powstają one w ramach już istniejących brygad obrony terytorialnej w tym właśnie w 13 Śląskiej Brygadzie.

Koszary w Cieszynie

W województwie śląskim tworzony jest 133. batalion lekkiej piechoty. Powstaje on w Cieszynie. To kontynuacja rozwoju Brygady w śląskim, a jednocześnie odpowiedź na bardzo duże zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej w naszym regionie. W Cieszynie wojsko już przejęło obiekty dawnych koszar, niebawem, po adaptacji pomieszczeń rozpoczną się tam wykłady i ćwiczenia.

Jak podkreśla dowódca Śląskiej Brygady płk Tomasz Białas – Wiemy, że kilkaset osób czeka na powołanie. Teraz będą mogli rozpocząć szkolenie i dołączyć do grona śląskich terytorialsów. Sama tak zwana szesnastka, czyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe odbędzie się jeszcze w Gliwicach, jednak już szkolenia rotacyjne będą odbywać się w cieszyńskim batalionie.

Ponadto, na terenie województw opolskiego i lubuskiego rozpoczęło się formowanie dwóch batalionów, które tymczasowo zostaną podporządkowane pod istniejące brygady Obrony Terytorialne. Docelowo pododdziały te wejdą w struktury planowanych do utworzenia lokalnych brygad. W województwie opolskim pierwszy batalion w Brzegu stworzy 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Pierwsze szkolenie podstawowe żołnierzy, którzy będą służyć w Cieszynie, ma rozpocząć się na przełomie listopada i grudnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj