Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Odwołane zajęcia. Oczekiwanie na wyniki badań chorej osoby

Facebook Twitter

Zamknięte trzy szkoły w Cieszynie. Chodzi o szkoły podstawowe numer 4 i 5 oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Chodzi o osobę, która miała kontakt z dziećmi, a obecnie jest poddawana badaniom na obecność koronawirusa

– mówi Radiu 90 Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowa cieszyńskiego ratusza. Osoba ta miała przebywać w obu podstawówkach, a że II liceum mieści się w tym samym budynku co SP4, to i tutaj dzisiaj (10.03.) odwołano zajęcia.

Kwestia wspólnej stołówki, a także dwóch sal gdzie młodzież licealna korzysta ze szkoły podstawowej. W celach absolutnie profilaktycznych, stosując się do zaleceń sanepidu cieszyńskiego, podjęliśmy decyzję, żeby w dniu dzisiejszym zawiesić zajęcia i prosić, żeby dzieci pozostały w domach
Radio 90: Czy możemy powiedzieć, czy to jest nauczyciel, czy ktoś z obsługi?
Ze względów bezpieczeństwa, ale też chcąc zagwarantować tej osobie w tych momentach spokój, to takiej informacji nie udzielamy.

Czekamy na wynik badania, czy osoba, o której mowa jest zakażona czy nie. Od wyników uzależnione będzie, jak długo zajęcia będą zawieszone.

– dodaje Koczwara. Od dzisiaj także zakazano odwiedzin pensjonariuszy w Miejskim Domu Opieki Społecznej. Instytucja świadczy cały czas opiekę, nie ma problemu, by spotkać się z pracownikami domu.

Taką decyzję podjęła pani dyrektor, myślę, że tez z uwagi na to, że osoby starsze są tą grupą największego ryzyka. Najtrudniej przechodzą wszystkie konsekwencje zakażenia koronawirusem. Dom funkcjonuje normalnie, opieka jest zapewniona w sposób ciągły. Chodzi o to, żeby było jak najmniej kontaktu z zewnątrz i ewentualnie z osobami, które mogą przynieść infekcję do domu spokojnej starości.

Apelujemy też, aby zainteresować się osobami starszymi w naszym otoczeniu, czy one mają zapewnioną opiekę, by jeśli nie jest to konieczne, nie musiały wychodzić z domu

– mówi Koczwara.

W naturalny sposób możemy zaapelować, jeśli mamy w swoim otoczeniu szczególnie osoby starsze, samotne, warto je otoczyć opieką, żeby lepiej nie wychodziły, nie wchodziły w interakcje. Tylko zadbać o to, żeby po sąsiedzku im jakoś pomóc, zrobić zakupy, dowiedzieć się, czy czegoś nie potrzebują z apteki.

Działalność zawiesił aktywność Cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2021