Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Organizujemy punkt, ale dostaw szczepionek musi być więcej

Facebook Twitter

Hala Cieszyńskich Olimpijczyków – to tutaj zorganizowany będzie punkt szczepień powszechnych. Tworzy go miasto Cieszyn. Będzie to dodatkowe wsparcie dla przychodni, które już od kilku miesięcy szczepią mieszkańców.

Miasto otrzymało zgodę od wojewody na tworzenie tego punktu. Jesteśmy w trakcie organizacji tego miejsca zgodnie z wytycznymi

– mówi Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowa miasta. Trzeba wszystko przygotować od strony logistycznej, hala została wybrana nie przypadkowo, bowiem jest to duży teren, a dodatkowo można tutaj zapewnić brak kontaktu osób, które wchodzą na szczepienie z tymi, którzy po otrzymaniu dawki preparatu, będą go już opuszczały.

Katarzyna Koczwara: Myślę, że to komfort dla tych osób, jest tam łatwy dojazd, duże miejsce parkingowe, więc to wszystko przemawiało za tym miejscem. Czekamy teraz na weryfikację NFZ, w momencie kiedy ją otrzymamy będziemy w stanie, jeżeli pojawią się już szczepionki, przystąpić do szczepienia. Jesteśmy już po tym momencie wybrania wykwalifikowanych osób, które będą przeprowadzać ten proces szczepień.

fot. pixabay.com

Będzie to jedna z przychodni, która zdeklarowała się przeprowadzić cały proces szczepień. Ale jak podkreśla Koczwara, miasto jest przygotowane, by miejsce utworzyć, teraz jednak trzeba czekać na dostawy preparatu, bo jak do tej pory jest go za mało. Trudno też określać i mówić o tym ile dziennie w cieszyńskiej hali sportowej będzie mogło się zaszczepić osób.

Katarzyna Koczwara: Na ten moment nie mamy takich informacji, nie wiemy ile tych szczepionek dziennie będzie nam przyznanych, mamy nadzieję, że będzie to większa ilość niż jest w przychodniach, bo mamy takie informacje, że większość cieszyńskich przychodni ma limit 30 na dzień. Na pewno możliwości zarówno przychodnie jak i my będziemy mieli większe.

Radio 90: Koszty związane z utworzeniem ponosi miasto?

Katarzyna Koczwara: Jest pewna kwota, która została nam przeznaczona na organizację tego punktu, natomiast mamy też bardzo konkretne wymagania czy standard, który musimy zapewnić, jest to na przykład wyposażenie w odpowiedni sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowanie, więc już możemy powiedzieć, że to co mamy zagwarantowane, to będą niewystarczające środki, będziemy musieli dołożyć od siebie.

Obecnie w Cieszynie jest możliwość zaszczepienia w pięciu przychodniach zdrowia. Oprócz Cieszyna, w powiecie cieszyńskim punkty szczepień powszechnych powstaną także w Skoczowie oraz w Bąkowie – to gmina Strumień.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj