Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn: Placki i gofry czyli święto osób niepełnosprawnych

Facebook Twitter

„Pokażę, że potrafię” to hasło tegorocznego święta osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem jest pokazanie możliwości i umiejętności tych osób, a także integracja ze społecznością lokalną. W Cieszynie od lat na rynku organizowany jest piknik. Jego znakiem rozpoznawczym – placki i gofry.

Na wydarzenie w piątek zaprasza do Cieszyna tutejsze koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. –Chcemy się pokazać, co robimy, jak działamy i że jesteśmy skuteczni – mówi Michał Księżak, rzecznik prasowy stowarzyszenia.

W tym roku na dniu godności chcemy pokazać wszytko co potrafimy i z czego słyniemy. Placki ‚my som stela, kartofli momy wiela’, ‚gofry jak marzeni’, kawiarnia i szereg ciekawych wydarzeń, która maja zachęcić ludzi do tego, żeby się w ten dzień na rynku pojawić. Chcemy pokazać, że nasza młodzież, dzieciaki z niepełnopoprawnością intelektualną też potrafią funkcjonować w naszym świecie i potrafią dużo zrobić. Przy pomocy naszych terapeutów. I to jest dla nas bardzo istotne by móc zaistnieć w dzisiejszych czasach.

Stowarzyszenie od 25 lat pomaga rodzicom i dzieciom z niepełnosprawnością. Terapii i wsparcia udziela się najmłodszym, nawet niemowlakom.

Pomagamy głównie dzieciom ze sprzężoną niepełnosprawnością, głównie niepełnosprawność intelektualna. Mamy punkt wczesnej interwencji gdzie dzieciaki są diagnozowane i rehabilitowane. 

Radio90: To ważne, że diagnoza jest na początku, od urodzenia można rozpocząć cykl rehabilitacji

Mamy wykwalifikowaną kadrę ku temu, by dzieci nawet od poczęcia były dobrze diagnozowane i w dobrym kierunku rehabilitacja mogła przebiegać. 

Imprezie towarzyszyć będą również prezentacje rękodzieła artystycznego osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz inne atrakcje.

W tym roku, po raz pierwszy, stowarzyszenie dołączyło do 6. edycji ogólnopolskiej kampanii dobroczynnej Kilometry Dobra, która integruje i angażuje lokalne społeczności w działaniu dla wspólnego dobra. W ramach tej akcji organizacje pozarządowe zbierają fundusze na wyznaczone przez siebie cele. – Naszym celem jest pozyskanie środków na realizację już rozpoczętej inwestycji − budowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bażanowicach dla osób z wieloraką niepełnosprawnością, który zapewni im odpowiednie warunki do nauki, wielokierunkowej terapii oraz rehabilitacji. Kwesta na ten cel i finał tej akcji odbędzie się również w dniu 24 maja podczas obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną na Rynku w Cieszynie – dodaje Księżak.

Wydarzenie na cieszyńskim rynku odbędzie się w najbliższy piątek od 12.00 do 16.00. Imprezie patronuje Radio 90.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj