Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyńska biblioteka najlepsza w województwie

Facebook Twitter

Tytuł „Najlepszej biblioteki w województwie śląskim” i zaszczytne 7. miejsce w kraju zajęła Biblioteka Miejska w Cieszynie w ogólnopolskim rankingu bibliotek organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki.

28 listopada 2019 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się dziewiąta Gala Rankingu Bibliotek 2019. Na uroczystości pojawili się dyrektorzy bibliotek, samorządowcy, przedstawicielce Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wiele znamienitych gości. Sukces cieszyńskiej biblioteki jest wypadkową trzech czynników: władz miasta Cieszyna, które rozumiejąc znaczenie instytucji w środowisku lokalnym łożą środki finansowe na jej utrzymanie, mieszkańców miasta, którzy czytają i korzystają z usług biblioteki, no i wreszcie kreatywnego zespołu pracowników instytucji, którzy potrafią wykorzystać ten potencjał oferując usługi adekwatne do potrzeb lokalnej społeczności.

Ocenie w rankingu podlegały m.in. wielkość księgozbioru biblioteki, zakup nowości wydawniczych, godziny otwarcia biblioteki dla czytelników, udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy, dostęp do nowych mediów, a także takie działania, jak: integracja lokalnej społeczności, promocja czytelnictwa, zaangażowanie bibliotekarzy, którzy podążając z duchem czasu tworzą atrakcyjną dla mieszkańców ofertę usług bibliotecznych, są przewodnikami po cyfrowym świecie oraz wyznaczają kierunki rozwoju swoich placówek.

Zaszczytne wyróżnienia z rąk Krzysztofa Koehlera – wicedyrektora Instytutu Książki i Bogusława Chrabota – Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej” odebrali Izabela Kula, dyrektor cieszyńskiej biblioteki i Krzysztof Kasztura – I Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna. Burmistrz podziękował pracownikom cieszyńskiej biblioteki za dotychczasową pracę, a także mieszkańcom miasta za ich aktywność. Z kolei Izabela Kula, odbierając zaszczytne wyróżnienie, podziękowała władzom miasta Cieszyna i swoim pracownikom. „Kadra cieszyńskiej biblioteki to niezwykli ludzie, mówiła I. Kula – którzy działając w zwyczajnych okolicznościach potrafią robić rzeczy niezwykłe – dzielą się wiedzą i pomysłami, wspierają w trudnych chwilach, nie zapominając przy tym o świętowaniu sukcesów”. Jednym z nich jest niewątpliwie zajęcie 7. pozycji w ogólnopolskim Rankingu bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021