Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cyberatak na laboratoria ALAB. Kolejne dane pacjentów w sieci

Facebook Twitter

Cyberatak na laboratoria ALAB przeprowadzono kilka tygodni temu. Dane pacjentów - w tym adresy i numery PESEL - upubliczniono w sieci.

Cyberatak na laboratoria ALAB
fot.DarkoStojanovic/pixabay.com

ALAB Laboratoria została zaatakowana przez hakerów, którzy wykradli dane pacjentów firmy. Jak przekazał Polsat News, spółka nie zamierza spełniać żądań cyberprzestępców w zakresie okupu. Dr Seweryn Dmowski, przedstawiciel ALAB, podkreślił, że zdarzenie jest konsekwencją stanowczej postawy firmy wobec negocjacji z przestępcami. ALAB jest obecnie w trakcie analizy danych opublikowanych przez sprawców.

O SPRAWIE PISALIŚMY TUTAJ: Gigantyczny wyciek danych medycznych! 

Spółka utrzymuje stały kontakt ze wszystkimi odpowiedzialnymi za zwalczanie cyberprzestępczości instytucjami publicznymi oraz dba o bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych. ALAB deklaruje otwartą współpracę z mediami i innymi instytucjami w celu wyjaśnienia wszystkich aspektów incydentu.

ALAB realizuje politykę informowania osób, których dane zostały upublicznione, o zagrożeniach wynikających z tego faktu. Spółka udziela również wsparcia w postaci nieodpłatnego uzyskania alertu BIK na okres 6 miesięcy.

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie hakerów, którzy doprowadzili do wycieku danych pacjentów ALAB Laboratoria. W trakcie dochodzenia sprawdzany jest m.in. wątek żądania okupu.

Na koniec listopada do sieci trafiły wyniki badań kilkudziesięciu tysięcy pacjentów, którzy korzystali z usług ALAB w latach 2017-2023. Wśród ujawnionych informacji były m.in. numery PESEL i adresy pacjentów.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024