Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Jak Rybnik korzysta z pieniędzy z Unii Europejskiej?

Facebook Twitter

Dzięki unijnym środkom udaje się w Rybniku od kilku lat przeprowadzać termomodernizację budynków należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Rolę unijnych funduszy w swojej działalności podkreśla też Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku.

Dzięki unijnym środkom udaje się w Rybniku od kilku lat przeprowadzać termomodernizację budynków należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Oznacza to likwidację pieców kaflowych w blokach, w dwóch dzielnicach w Boguszowicach i Niedobczycach. Mówi Artur Gliwicki dyrektor ZGM w Rybniku:

Pozyskaliśmy prawie 50 milionów dofinansowania unijnego, jest to 5 projektów, podzielonych na etapy, głównie dotyczą dzielnic Boguszowice oraz Niedobczyce. Dotychczas wymieniliśmy 927 pieców węglowych i wygląda to oczywiście różnie, w zależności od tego jak duże jest mieszkanie. Natomiast z reguły w każdym pomieszczeniu mieszkalnym jest zlokalizowany piec węglowy, mamy dwa pomieszczenia, to mamy do czynienia z dwoma kopciuchami, jeżeli to są trzy pomieszczenia mieszkalne, to mamy trzy piece węglowe. Kilka lat temu z przerażeniem patrzyliśmy na to, jak mało czasu pozostało na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, szukaliśmy rozwiązań, razem z prezydentem rozpatrywaliśmy różne scenariusze. Można powiedzieć, że te fundusze są dla nas zbawieniem, czyli umożliwiają nam realizację wymogów przepisów, które nakładają na nas obowiązek wymiany nieekologicznych źródeł ciepła.

W planach kolejne termomodernizacje budynków należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku

– dodaje dyrektor rybnickiego ZGM:

Jeżeli chodzi o działania miasta, są one ukierunkowane właśnie na pozyskiwanie kolejnych dofinansowań europejskich i liczymy na to, że pozostałe piece, które wymagają wymiany i wymiana będzie również sfinansowana właśnie z takich źródeł. Staramy się o dofinansowanie dla budynków w dzielnicy Paruszowiec, przy ulicy Ogrodowskiego oraz przy ulicy Przemysłowej będzie miała miejsce jeszcze taka szeroka akcja modernizacji energetycznej budynków, które są zlokalizowane w tych wskazanych obszarach. 

Fundusze z Unii Europejskiej wspierają także pomoc społeczną w Rybniku.

Ośrodek Pomocy Społecznej zrealizował w ostatnich latach wiele projektów dzięki unijnym funduszom

– przypomina Anna Sowik- Złotoś, dyrektor OPS w Rybniku:

Ja myślę, że system pomocy społecznej ze względu na fundusze, które pozyskujemy z roku na rok lepiej trafia z pomocą do osób potrzebujących. To znaczy mamy w swojej ofercie większe możliwości, również takie jak samo dokształcanie się, dla pracowników to jest też bardzo ważne, ale taką pomoc doraźną dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Od lat Ośrodek Pomocy Społecznej korzysta z funduszy unijnych, mamy w swojej strukturze specjalny dział projektowy, który pozyskuje fundusze i to jakby w ramach tego współpracujemy również z organizacjami pozarządowymi, są to projekty, które stale odkąd była taka możliwość pojawiły się na terenie naszego miasta.

Już w kwietniu przyszłego roku w Rybniku planowane jest oddanie do użytku domu dla samotnych rodziców i kobiet w ciąży. Na jego potrzeby dzięki unijnej dotacji przebudowywany jest budynek komunalny przy ulicy Prostej – mówi dyrektor rybnickiego OPS-u:

Jest on dedykowany dla 15 osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Na ten moment jesteśmy na etapie wyposażenia. Tak, aby ten dom był takim azylem dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Nie tylko będą tam miały schronienie, ale również będzie to miejsce, gdzie będzie można popracować właśnie nad tą sytuacją. Czyli mamy tam zamiar mieć taką pomoc psychologiczną, różnego rodzaju działania terapeutyczne, aby on dawał takie poczucie bezpieczeństwa i osoby, które tam trafią mogły w takiej trudnej sytuacji po prostu popracować i z tego swojego kłopotu, trudności, problemu powoli wychodzić. Tym się różni ten dom samotnych rodziców i kobiet w ciąży, że osoby będą mogły tam przebywać przez okres 12 miesięcy.

Do placówki będzie mogła trafić matka lub ojciec samotnie wychowujący dziecko albo dziadkowie, którzy są prawnymi opiekunami dla wnuków. Znajdzie się też tam miejsce dla kobiet w ciąży. Co ważne, dom będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 maja 2024