Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją miejscowość: Rybnik – o drogowej inwestycji za 700 mln złotych

Facebook Twitter

To na razie plany, marzenia, szacunki... czas przygotowań do ogromnej drogowej inwestycji. W czwartkowym programie popołudniowym powróciliśmy do cyklu "Czas na Twoją miejscowość". Tematem rozmowy była budowa nowej drogi łączącej Racibórz z Pszczyną. To inwestycja, która ma zmienić komunikacyjną rzeczywistość w naszym regionie.

Na początek trochę faktów, które przybliżają charakter tego projektu:

– mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. Na razie powstają projekty – to skomplikowana praca, bo już na tym etapie trzeba stworzyć szczegółowe plany, związane z wieloma aspektami tej inwestycji:

– tłumaczy Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg w rybnickim Urzędzie Miasta. Jak dokładnie będzie przebiegała droga Racibórz – Pszczyna na odcinku rybnickim? O tym prezydent Rybnika, Adam Fudali:

Co już zostało zrealizowane, a co jeszcze trzeba zrobić?

– wyjaśnia Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg w rybnickim magistracie i dodaje, że tak duża inwestycja musi być podzielona na etapy:

Szacuje się, że budowa drogi Racibórz-Pszczyna pochłonie około 700 milionów złotych, Rybnik musi starać się o środki zewnętrzne – mówi prezydent Adam Fudali:

Jak mówią urzędnicy, planuje się, że większość funduszy potrzebnych na realizację inwestycji, uda się pozyskać ze środków unijnych:

Prezydent Rybnika szuka też wsparcia w rządzie:

Projekt nowej drogi Racibórz-Pszczyna zakłada również stworzenie obwodnicy Rybnika. To marzenie wszystkich kierowców przejeżdżających dotąd przez centrum miasta:

– twierdzi Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg w rybnickim magistracie. Warto dodać, że jednymi z głównych generatorów ruchu są teraz kopalnie Chwałowice i Jankowice. Dzięki nowej drodze, w okolicach tych zakładów, korki nie byłyby już takim problemem, jakim są dotychczas:

Ułatwiony zostanie również dojazd z dzielnic Rybnika do zjazdu na autostradę A1:

Powstanie nowej drogi, co oczywiste, wpłynie na zdecydowaną poprawę komfortu jazdy po regionie:

Jak przyznają nasi goście, należy zwrócić uwagę również na aspekt ekologiczny realizowanej inwestycji:

– mówi Adam Fudali, a Jacek Hawel dodaje, że analizy jakościowe powietrza były już przeprowadzone:

– kończy Adam Fudali. Trwają konsultacje społeczne, w ramach których każdy z mieszkańców może złożyć swoje uwagi do projektu – mówi Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg w Urzędzie Miasta w Rybniku:

Droga zostanie wybudowana z zastosowaniem najwyższych standardów – dodają goście:

Konsultacje prowadzone są przede wszystkim z właścicielami nieruchomości znajdujących się w pobliżu terenów, na których ma powstać nowa droga:

Rozmawiała Monika Sokołowska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022