Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy to jest dyskryminacja? Problem z odbiorem śmieci w Rydułtowach

Facebook Twitter

"Dlaczego nie mogę oddać śmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych?" - pyta nasz słuchacz Kamil z Rydułtów. Jest zameldowany na Osiedlu Orłowiec, ale posiada działkę rekreacyjną, z której odpadów zielonych PSZOK nie chce przyjąć. W mailu do nas pisze: "Płacę za wywóz śmieci, podatki od gruntu i nieruchomości w Rydułtowach, a obowiązują mnie inne reguły niż osobę mieszkającą w prywatnym domu, pomimo, że każdy mieszkaniec Rydułtów płaci tyle samo za wywóz odpadów i tak samo jest obywatelem miasta."

fot. pixabay.com

Skąd więc problem? Radio 90 pytało o to naczelnik Wydziału Ekologii Urzędu Miasta w Rydułtowach Sylwię Jendrysik:

Systemem gospodarowania odpadami komunalnymi i opłatami za gospodarowanie odpadami mamy objętych tylko obywateli nieruchomości zamieszkałych, czyli tam, gdzie odpady są wytwarzane w gospodarstwach domowych i związane to jest z zamieszkaniem na danej nieruchomości. W sytuacji, w której mieszkaniec posiada działkę rekreacyjną, która nie jest przynależna do budynku zamieszkałego, wówczas jest zobowiązany do zawarcia odrębnej umowy na odbiór odpadów komunalnych. Ta nieruchomość, na której powstają odpady to nieruchomość niezamieszkała.

Sylwia Jendrysik przypomina, że dodatkowe umowy muszą czasem zawierać także właściciele domów jednorodzinnych:

W uchwale mamy taki zapis, że właściciel lub zarządca nieruchomości zobowiązany jest do zagospodarowania we własnym zakresie i na własny koszt odpadów stanowiących części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych i ogrodów przynależących do budynków mieszkalnych, ale nie zabudowanych tymi budynkami. Nawet właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, on też może na jednej nieruchomości mieszkać i jeszcze posiadać inne działki rekreacyjne. Wtedy odpady też będą odbierane z tej nieruchomości, na której zamieszkuje dany mieszkaniec.

Działki rekreacyjne w Rydułtowach są poza gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. By móc wywieźć z nich na przykład odpady zielone, każdy właściciel musi mieć osobną umowę, bo opłata za wywóz śmieci obowiązuje tylko w konkretnym miejscu zamieszkania.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022