Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czyste powietrze w Rybniku. Tu mieszkańcy składają najwięcej wniosków o dotacje

Facebook Twitter

Czyste powietrze w Rybniku - jeszcze do niedawna tych słów w jednym zdaniu raczej nie wypowiadaliśmy. To w Rybniku było najwięcej dni smogowych w roku, a miasto w sezonie zimowym dosłownie dusiło się od brudnego powietrza. Dzięki wysiłkom mieszkańców, którzy masowo zaczęli inwestować w nowe źródła ciepła, ten trend całkowicie się odmienił.

Czyste powietrze w Rybniku
Fot. Polski Alarm Smogowy

Czyste powietrze w Rybniku – zamiast najbardziej smogowego miasta w Polsce

Rybnik i Radlin. To czołówka miast najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy pierwszego z nich złożyli największą liczbę wniosków. Radlin prezentuje się najlepiej w województwie śląskim w ilości złożonych wniosków w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych. W pierwszej dwudziestce najaktywniejszych gmin w kraju aż 16 to miejscowości ze Śląska.

Ranking opublikowany przez Polski Alarm Smogowy dotyczy okresu od 2018 roku, kiedy wystartował program „Czyste Powietrze”, do końca 2023. Rybnik, który jest liderem może pochwalić się dużą ilością wniosków, to 6481. Warto podkreślić, że jeszcze niedawno to tu odnotowywano największą ilość dni ze smogiem w roli głównej. Edukacja i dotacje przynoszą skutek i dziś jest dużo lepiej. To oprócz likwidacji kopciuchów, także pojawienie się na drogach w mieście autobusów wodorowych, takich pojazdów po Rybniku jeździ już 20, a wkrótce pojawią się kolejne. Działa tu ogólnodostępna stacja tankowania wodorem dla autobusów i samochodów osobowych.

Jeśli chodzi o miasta z naszego regionu, które znalazły się za Rybnikiem, jeśli chodzi o ilość złożonych wniosków: to na 9.miejscu jest Czerwionka-Leszczyny – 2184 wnioski i na 10. Wodzisław – 2170. Jastrzębie jest 13, Gorzyce – 16. W rankingu, w którym pod uwagę brana jest ilość budynków jednorodzinnych za Radlinem są Jejkowice i Rydułtowy – to podium, na 5. miejscu są Lyski, potem Godów, Wodzisław, Gaszowice, Pszów, Rybnik, Lubomia, Gorzyce, Czerwionka, Kornowac i Mszana.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024