Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Debata wyborcza w Radiu 90: Gdzie powinna powstać biogazownia? Piotr Kuczera i Andrzej Sączek o gospodarce odpadami

Facebook Twitter

Debata wyborcza w Radiu 90 - a w niej pytania o bezbiletową komunikację miejską, lokalizację biogazowni. Odpowiadają dwaj kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta miasta - Andrzej Sączek i Piotr Kuczera.

Debata wyborcza w Radiu 90

Debata wyborcza w Radiu 90. Trwa bój o Rybnik

Za nami ostatnia debata wyborcza. Dwa dni przed wyborami, w studio Radia 90 spotkali się kandydaci na urząd prezydenta Rybnika, rządzący od 10 lat miastem Piotr Kuczera, oraz radny Andrzej Sączek. Urzędujący prezydent Piotr Kuczera z Koalicji Obywatelskiej, w I turze uzyskał 41,43 procent poparcia, Andrzej Sączek z Prawa i Sprawiedliwości – 29.39 procent głosów.

Bój o Rybnik w Radiu 90 zaczął się tuż po godzinie 8 i trwał ponad pół godziny. Panowie dyskutowali między innymi o tym jak zatrzymać młodych ludzi w mieście, w jaki sposób ściągać inwestorów, czy Rybnik stać na wprowadzenie bezbiletowej komunikacji. Emocji nie brakowało:

Piotr Kuczera: W czasie tej kampanii, Andrzeju drogi, nie powiedziałeś jednej rzeczy: w jaki sposób to zrobisz? I dokładnie teraz, na tym pytaniu o komunikacji, cię przyłapałem…

Andrzej Sączek: Na niczym mnie nie przyłapałeś.  Jeżeli siądę do budżetu, to nie będę budżetu kreował według twojego sposobu myślenia. Ja nie będę przerzucał środków na muzealnictwo (…)

Co z biogazownią? Niewiadom czy Rydułtowy, a może Gaszowice?

W prezydenckiej debacie po raz kolejny wybrzmiał temat biogazowni, której zdaniem władz miasta Rybnik potrzebuje. Jej budowa planowana jest w dzielnicy Niewiadom. To spotkało się z protestem mieszkańców. Pytanie gdzie ją wybudować, bo nikt nie chce w swoim sąsiedztwie? Arkadiusz Żabka pytał o to Piotra Kuczerę:

Piotr Kuczera: Musieliśmy złożyć wnioski do NFOŚiGW, ponieważ chcemy pozyskiwać pieniądze zewnętrzne do tego typu instalacje. Trzeba nam całego systemu właściwie gospodarowania odpadami, bo musimy sobie zadać pytanie: czy odbiór śmieci ma być tani i czy te śmieci mogą dalej służyć naszym mieszkańcom?

Radio 90: Czy dalej będzie się pan upierał przy lokalizacji w Niewiadomiu? Dzisiaj tam mamy plakaty „Stop Kuczerze”, „Stop biogazowni”.

Piotr Kuczera: Tak, z drugiej strony proszę popatrzcie na mieszkańców Boguszowic, którzy też protestowali wobec wysypiska, a jednak tam się znalazło, moi poprzednicy je tam ulokowali. Potrzebujemy systemu gospodarką odpadami i bardzo bym nie chciał tutaj dyskusji, takiej typowo kampanijnej-politycznej, bo jest to silny argument emocjonalny, ale dajmy sobie czas…

Radio 90: Jaką widzi pan lokalizację, jeżeli pan wygra wybory dla biogazowni?

Piotr Kuczera: Jedną z lokalizacji jest rzeczywiście Niewiadom, najbardziej prawdopodobną, to trzeba sobie powiedzieć uczciwie.

Zdaniem Andrzej Sączka biogazownia jest potrzebna, ale nie musi powstać w Rybniku:

Andrzej Sączek:  Po pierwsze wcale nie potrzebuje tego Rybnik, tylko potrzebuje nasz region, subregion. Można taką biogazownie spróbować wybudować w porozumieniu między jednostkami samorządu terytorialnego, można to zrobić również w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Radio 90: Gdzie? To jest podstawowe pytanie dzisiaj.

Andrzej Sączek: Trzeba usiąść, porozmawiać z sąsiednimi samorządami, znaleźć lokalizację taką, wykupić takie miejsca, które będą oddalone od domów o co najmniej od półtorej do dwóch kilometrów.

Radio 90: Rybnik ma takie przestrzenie?

Andrzej Sączek: Trzeba siąść, porozmawiać z sąsiednimi samorządami. Powtarzam: wcale nie musi tego budować  Rybnik. Z Rydułtowami się można porozumieć, z Gaszowicami…

Debata wyborcza w Radiu 90 do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj