Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dekomunizacja ulic w Jastrzębiu-Zdroju. Odbędą się konsultacje z tej sprawie

Facebook Twitter

Z przepisów ustawy wynika, że w mieście zmian wymagają ulice: Świerczewskiego, Pawła Findera, Hanki Sawickiej i Józefa Wieczorka. Są już konkretne propozycje nazw, które mają zastąpić dotychczasowe. W związku z tym w mieście zostaną przeprowadzone konsultacje.

W miejsce Świerczewskiego proponuje się nazwę ul. Niepodległości. Istotna jest przy tym lokalizacja Pomnika Niepodległości przy skrzyżowaniu z Pszczyńską, w pobliżu miejsca, w którym 4 lipca 1922 r. mieszkańcy Bzia witali wojsko polskie, przynoszące wolność.

Odpowiednim patronem w miejsce Pawła Findera byłby Józef Rymer – jeden z przywódców III powstania śląskiego i pierwszy wojewoda śląski. Po sąsiedzku są już ulice Grażyńskiego, Mielżyńskiego, Lompy i Ligonia.

Dla właściwego uhonorowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego proponuje się zmienić nazwę ul. Sawickiej na ul. Żołnierzy Niezłomnych, a nie jak wcześnie proponowano „Żołnierzy Wyklętych”.

Natomiast ul. Józefa Wieczorka urzędnicy w Jastrzębiu proponują przemianować na gen. Władysława Andersa. Nazwy o takim brzmieniu dobrze korespondują z tymi w sąsiedztwie – Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Ofiar Faszyzmu.

Więcej o konsultacjach – TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024