Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Dobra wola musi być z obu stron: pełno i niepełnosprawnych”. O integracji z Moniką Kuszyńską w czasie 5. Rybnickich Dni Integracji

Facebook Twitter

"Dobra wola i współpraca musi być z obu stron: zarówno osób pełno, jak i niepełnosprawnych" - tak o integracji mówiła w Teatrze Ziemi Rybnickiej Monika Kuszyńska. Wokalistka, obecnie artystka solowa, a przed laty związana z zespołem Varius Manx, była gwiazdą Rybnickich Dni Integracji.

fot. facebook.com/slaskie

Monika Kuszyńska: Najwięcej można zdziałać na bazie życzliwości, choć brzmi to idealistycznie, ale tak staram się robić i widzę, że roszczeniowa postawa nie przekłada się na nic dobrego… W ludziach jest wiele dobrych chęci (…). Ja jestem takim typem, że uważam, że w ludziach jest siła i wszelkie bariery można pokonać (…).

Ważne, by o integracji nie mówić tylko przy okazji świąt osób niepełnosprawnych, ale by była ona wpisana w naszą codzienność

– mówi Kuszyńska reporterce Radia 90.

Monika Kuszyńska: Ja w ogóle nie odczuwam, że jestem inna, to kwestia podejścia mojego i głowy, ale dużą pracę wykonałam. To jest trudne, bo z wielu rzeczy trzeba zrezygnować. Moje motto jest takie: to co mogę sama zmienić i zrobić, to robię. Jestem realistką, ale lubię czuć się dobre, nie jestem smutasem, bo wiem, że tak się żyje lepiej.

fot. facebook.com/slaskie

Monika Kuszyńska w 2006 roku uległa wypadkowi samochodowemu, wskutek którego została sparaliżowana. Wróciła jednak na scenę, do koncertowania, w 2015 roku reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji w Wiedniu. Radość sprawia jej obserwowanie jak zakwitają magnolie. Uwielbia pić kawę i słuchać audiobooków.

Choć integracja jest procesem, to dużo już zmieniło się na lepsze, posłuchaj:

Osoby niepełnosprawne mają tu do odegrania bardzo ważną rolę.

Monika Kuszyńska: My musimy oswoić wszystkich dookoła ze sobą, ze swoją odmiennością, nie brać do siebie niefortunnych sytuacji, o ile się da! Często coś wynika z nieporozumienia, wiem z doświadczenia, że ludzie chcą, ale się boją. Jak my ich oswoimy i pokażemy, że jesteśmy chętni żeby przyjmować pomoc czy po prostu chcemy kontaktu. Od tego się wszystko zaczyna.

Monika Kuszyńska angażuje się w działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, za co została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Św. Brata Alberta.

fot. facebook.com/slaskie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj