Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dodatek węglowy: Niektórzy mogą dostać więcej niż 3.000 zł?

Facebook Twitter

Trzy tysiące złotych. To wysokość dodatku węglowego przyznawanego tym, którzy swoje domy ogrzewają węglem. Dofinansowanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu, jednak już po tygodniu działania programu wychodzą na jaw jego "słabe" strony.

Black Weeks w PGG

O swojej sytuacji opowiedział nam słuchacz, Adam, który wniosek składał w punkcie w Rybniku:

Adam: Można nawet zamiast 3.000 tys. złotych uzyskać 9.000 zł. Ja też tak zrobiłem, bo mieszkamy w trzy rodziny w jednym domu. Pytamy się panią, jak wygląda ta sytuacja, a pani mi powiedziała, że jeżeli jest jeden dom, każda rodzina osobno gotuje, dokłada się do prądu, opału, to wtedy każda rodzina ma prawo złożyć ten wniosek. Myśmy tak zrobili.

Adam: Mieszka teściowa, córka i my mieszkamy. Wszyscy osobno gotujemy, córka kupiła dwie tony, ja kupiłem i kupiła teściowa. Każdy się dokłada. Pani nam powiedziała, że jeżeli każdy się dokłada, każdy sam gotuje to, że mamy składać trzy osobne wnioski.

Taką możliwość potwierdza Marek Gajda z Urzędu Miasta w Radlinie:

Marek Gajda: Dodatek węglowy przyznawany jest na gospodarstwo domowe. Na potrzeby składania wniosków przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Pamiętajmy, że dodatek nie jest przyznawany na nieruchomość czy na urządzenie. Może być taka sytuacja, w której w jednej nieruchomości znajdują się dwa gospodarstwa domowe np. rodzice z dziećmi oraz dziadkowie. Wówczas każdy z tych gospodarstw może złożyć taki wniosek niezależnie od tego, że zamieszkują jedną nieruchomość i korzystają z jednego pieca.

 

Do wniosku o dodatek węglowy składa się oświadczenie. Trzeba pamiętać, że jeśli podamy nieprawdziwe informacje grozi nam odpowiedzialność karna:

Marek Gajda: Na składający wniosek ciąży odpowiedzialność poświadczenia prawdy, dlatego składając wniosek, należy określić taką liczbę gospodarstw domowych, jaka odpowiada prawdzie. Tworzenie fikcyjnych gospodarstw tylko po to, żeby uzyskać dodatkowe środki, może mieć znamiona próby wyłudzenia i należy spodziewać się w najbliższym czasie, że pojawią się dodatkowe przepisy, które mogą doprecyzować, a nawet kontrolować. Pamiętajmy, że dodatek węglowy ma być wsparciem dla gospodarstwa i to wnioskujący definiuje swoje gospodarstwo domowe zgodnie ze stanem faktycznym.

Przed podejmowaniem próby wyłudzenia ostrzega też Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. W jego komunikacie czytamy:

Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj