Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dom Książęcy – nowa atrakcja na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO]

Facebook Twitter

Na raciborskim Zamku Piastowskim powstało nowe miejsce dla miłośników historii i kultury. Dom Książęcy, po wielomiesięcznych pracach otwiera swe drzwi dla zwiedzających i umożliwia im podróż w fascynujący świat średniowiecza.

Dom Książęcy już otwarty! Można zwiedzać!

By poczuć autentyczną atmosferę średniowiecza, warto udać się na Zamek Piastowski w Raciborzu, gdzie został otwarty Dom Książęcy. To nowa atrakcja udostępniona turystom, gdzie można poznać historię tego miejsca i ludzi, którzy w nim żyli. Kiedy wchodzimy do Domu Książęcego od razu możemy wysłuchać i zobaczyć multimedialną prezentację. Opowiada o niej Krystyna Niklewicz, dyrektor Zamku Piastowskiego.

Krystyna Niklewicz: Znajdujemy się w tej chwili w części skarbca, gdzie mieliśmy wcześniej wystawę, a teraz mamy jedyne w tym miejscu widowisko multimedialne. Mamy przygotowane tutaj takie scenki typu: uczta, atak, oraz życie na  dawnym dworze książęcym. Zwiedzanie to, możliwe jest w aplikacji w czterech językach: w polskim, czeskim, niemieckim i angielskim i można sobie każdą scenkę zwiedzać w innym języku.

Dom Książęcy skrywa jednak wiele innych pomieszczeń i historii:

Krystyna Niklewicz: Znajdujemy się w tej chwili w sali tronowej. Jest to najbardziej reprezentacyjna sala Zamku Piastowskiego w Raciborzu, znajduje się ona w Domu Książęcym. Mamy tutaj wystrój taki związany typowo z dworem takim królewskim. Mamy tron, gdzie każdy ze zwiedzających może sobie usiąść, zrobić zdjęcie i poczuć się jak prawdziwy król, bądź królowa. Mamy również bardzo stare szafy, świeczniki, lichtarze, graduał. Mamy tutaj wyeksponowane skarby kolegiaty, żeby przypomnieć charakter tego miejsca. Zbrojownia – mamy tutaj bardzo bogatą kolekcję zbroi, mieczy, tarcz, oraz arrasów, w nawiązaniu do walk tureckich oraz do epoki króla Jana III Sobieskiego.

Dom Książęcy, a w nim gabinet księcia von Ratibor

Jest też sala nazywana „Władcy mórz”, która istniała już wcześniej, jednak teraz została włączona we wnętrza odnowionego Domu Książęcego. W tej sali można podziwiać modele statków, co stanowi nietypową i fascynującą atrakcję. Oprócz tego, warto odwiedzić gabinet księcia von Ratibor, stanowiący kolejny cenny element zamkowej przestrzeni:

Krystyna Niklewicz: Możemy tutaj zobaczyć biurko jakie wtedy istniało, takie potężne, masywne, drewniane. Krzesła, na jakich się wtedy pracowało, oraz wystrój taki salonowy, gdzie mamy stół z krzesłami i  sofę.

Radio 90: No i ta maszyna do pisania, dla niektórych może być czymś zupełnie nowym, szczególnie dla tego młodego pokolenia…

Krystyna Niklewicz: Ja myślę, że młode pokolenie, szczególnie się tym zainteresuje, taki też mamy zamysł, żeby pokazać historię w namacalny sposób. Żeby dzieci i młodzież mogły też przyjść, dotknąć, zobaczyć, spróbować, w jaki sposób kiedyś żyli ludzie i z jakich sprzętów korzystali.

Warto zejść też niżej, by zobaczyć średniowieczne wyposażenie kuchni. Znajduje się tam piec imitujący dawne palenisko, stoły i ławy oraz naczynia z tamtej epoki. Jest też gabinet alchemika i czarownicy:

Krystyna Niklewicz: Ekspozycja jest tutaj dosyć bogata. Mamy też napis „nie dotykać, alchemik widzi”. Przygotowane tutaj są różne preparaty, różne zwierzątka, które można pooglądać, szkielety, wszystko jest w pajęczynach, także tutaj to jest bardzo, bardzo ciekawe i opowieść też związana ze zwiedzaniem tego miejsca jest bardzo obfita w ciekawostki. Z kolei w gabinecie czarownicy, mamy też klatkę, gdzie można zamknąć niegrzeczne dzieci.

Radio 90: „Nie dotykać eksponatów grozi zamianą w żabę lub całkowitym wyłysieniem”, także trochę z przymrużeniem oka…

Krystyna Niklewicz: Troszeczkę tak, ale wszystko co dzieje się u nas jest troszeczkę legendą.

Prace w Domu Książęcym trwały prawie rok, kosztowały około 22 milionów złotych. Zamek Piastowski w Raciborzu pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 17 milionów. Trwają jeszcze ostatnie prace remontowe w Słodowni, które powinny zakończyć się do Wielkanocy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj