Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha. Wspólny projekt miasta Wisła i samorządu województwa

Facebook Twitter

Miasto Wisła i samorząd województwa śląskiego planują utworzenie takiej instytucji. Rada miasta Wisły przyjęła już uchwałę w sprawie utworzenia takiej instytucji kultury oraz jej współprowadzenia z samorządem województwa.

Dom Pilchów przejęty przez Wisłę/fot. wisla.pl

Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha

Teraz radni regionu mają podjąć działania zmierzające do wyrażenia woli przystąpienia do wspólnego prowadzenia tej instytucji.

8 listopada przyjęto projekt stosownej uchwały:

Przyjmuje się projekt uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyrażenia woli przystąpienia do wspólnego prowadzenia instytucji kultury pn. „Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle” jako wspólnej samorządowej instytucji kultury Miasta Wisła i Województwa Śląskiego.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha będzie zajmował się ochroną dziedzictwa artystycznego i literackiego pozostawionego przez pisarza, publicystę, felietonistę, dramaturga i scenarzystę filmowego Jerzego Pilcha. Projekt ten ma na celu upowszechnianie wiedzy o artyście, zarówno podczas organizowanego Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, jak i poprzez prowadzenie stałej działalności instytucjonalnej.

Po przyjęciu uchwały przez sejmik województwa konieczne będzie jeszcze zawarcie umowy między województwem śląskim a miastem Wisłą w sprawie prowadzenia tej instytucji. Planuje się także uwzględnienie środków na jej działalność w projekcie budżetu województwa na rok 2024.

Burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, podkreśla, że Dom Pracy Twórczej będzie głównie odpowiedzialny za rozwijanie Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, który odbył się już trzy razy w Wiśle. Dom ten stanie się także miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza literackich, oraz miejscem, w którym będzie można bliżej poznać życie i twórczość Jerzego Pilcha.

Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha. Wspólny projekt miasta Wisła i samorządu województwa

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły

Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha

Burmistrz Bujok liczy, że remont budynku, w którym ma się mieścić Dom Pracy Twórczej, uda się zrealizować w przyszłym roku. Samorząd Wisły w kwietniu 2022 roku odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha za 700 tysięcy złotych.

Jerzy Pilch, urodzony 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, był pisarzem, publicystą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Jest autorem takich książek jak „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” czy „Bezpowrotnie utraconej leworęczności”. Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany./ PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023