Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dom Zielin „Przytulia”: wyjątkowy jubileusz i wyjątkowe miejsce w Brennej

Facebook Twitter

Warto w najbliższych dniach odwiedzić Brenną. Setną rocznicę powstania obchodzi budynek Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”. Zapowiedziano wiele wydarzeń.

fot. FB/bdzprzytulia

W połowie 1923 r. w Brennej z inicjatywy Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej stanął drewniany budynek: Dom Katolicko-Ludowy, mieszczący dużą salę ze sceną i szereg lokali mniejszych. Budynek stanowił miejsce spotkań stowarzyszeń, posłużył także za pierwszą siedzibę Chrześcijańskiej Spółki Spożywczej, w nim odbywały się koncerty, występy, przedstawienia teatralne. Po zakończeniu działań wojennych budynek został przejęty przez władzę ludową i wykorzystany jako sala kinowa. W późniejszych latach, aż do 2018 roku działał tam Gminny Ośrodek Kultury. Po wykonaniu robót remontowych budynek został ponownie otwarty pod nazwą Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”.

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” to żywe muzeum. Miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego. Znajdująca się tu multimedialna wystawa stała, obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Podzielona jest na cztery działy tematyczne: w zdrowiu i w chorobie, w rodzinnym domu, w polu i w zagrodzie, w świątek piątek i niedzielę, w ciekawy sposób przybliżając historię Beskidu Śląskiego i jego mieszkańców.

fot. FB/bdzprzytulia

Z okazji jubileuszu powstania budynku planujemy całych pięć dni świętowania – od 15 do 19 sierpnia – i bardzo pragniemy Państwa nimi zainteresować.

– piszą organizatorzy.

Dom Zielin – co zaplanowano?

15 sierpnia to „Święto Zielin” – czyli dzień poświęcone obecnemu profilowi działalności Beskidzkiego Domu Zielin. Planujemy wykład i warsztaty zielarskie Magdaleny Mildner, spotkanie z autorką książki o ziołach dla dzieci – Marceliną Dudaczyk, warsztaty z druku botanicznego dla dzieci oraz świetny koncert: Megitza & Mirga Pete, czyli folk i etno, łączące w sobie muzykę góralską i romską z nowoczesnymi wpływami.

16 sierpnia wypada w naszym jubileuszowym kalendarium „Święto Kultury” – ten dzień poświęcimy działalności dawnego GOK’u. Oprócz opowieści o samej instytucji, jej dyrektorach, wydarzeniach i zmianach, jakim podlegała na przestrzeni lat, planujemy też zapoczątkować w Brennej tradycję wręczania nagród z dziedziny kultury – my wręczymy ją najbardziej zasłużonym działaczom i społecznikom z naszej gminy. Tego dnia zaprezentujemy też jubileuszową monetę – „Bryński Ryński”, która w limitowanej ilości trafi do kolekcjonerów.

Tego dnia planujemy również koncert Pawła Seligmana – znakomitego organisty, który zagra muzykę filmową, niejako zapowiadając kolejny dzień jubileuszu. Paweł, prócz bycia wirtuozem, jest również synem Janusza Seligmana – dawnego nauczyciela, pod okiem którego w naszym budynku uczyło się gry wielu młodych ludzi.

fot. FB/bdzprzytulia

17 sierpnia zapraszamy na „Święto Kina” – planujemy projekcje archiwalnych filmów o Gminie Brenna, ale też seanse fabularne dla dzieci i dorosłych. A na dokładkę, wieczorem, potańcówka w retro stylu – taka, jak kiedyś się w naszym budynku często odbywały. Zespół „Lunatyp” zagra do tańca muzykę czasów powojennych, a kapela „Maliniorze” zapewni ludową, muzyczną wstawkę.

18 sierpnia cofniemy się jeszcze dalej – „Święto Teatru” to dzień poświęcony początkowemu okresowi działalności dawnego Domu Katolicko-Ludowego. Planujemy świetne spektakle: Dla dzieci będzie to „Wielka wyprawa pana Maluśkiewicza” w wykonaniu grupy O!Teatr, a dla dorosłych: „Maruczella” Teatru Nikoli.

Wreszcie 19 sierpnia podsumujemy cały jubileusz – będą to oficjalne uroczystości. Rozpocznie je msza święta (tak, jak rozpoczynała ona dzień otwarcia budynku przed stu laty) w intencji budowniczych Domu Katolicko-Ludowego, w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Brennej, o godzinie 11:00. Następnie z zespołami regionalnymi i orkiestrą przemaszerujemy korowodem do „Przytulii”, gdzie historyk Wojciech Grajewski opowie o historii budynku i zaprezentowany zostanie film ze wspomnieniami rodzin budowniczych.

100 Lat budynku Dom Zielin – wydarzenie także na FB – link tutaj.

fot. mat. prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj