Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Profesor Tomasz Zieliński: Nie mamy wyjścia, musimy oszczędzać

Facebook Twitter

Jeździmy po sklepach, szukamy gdzie taniej. Planujemy każdy wydatek - tak swoje sposoby na zaoszczędzenie drobnych kwot opisywali w rozmowie z reporterem Radia 90 mieszkańcy regionu. - Budżet domowy trzeba traktować tak samo jak budżet przedsiębiorstwa - radzi profesor Tomasz Zieliński, dziekan filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku.

Profesor Tomasz Zieliński

Chodzimy po sklepach, sprawdzamy gdzie taniej – mówią nam mieszkańcy regionu, których pytaliśmy, o to życie jest dziś drogie, czy są w stanie zaoszczędzić w skali miesiąca choćby drobną kwotę. Co jeszcze mówili nam mieszkańcy?

Nie mamy wyjścia. Musimy oszczędzać – uważa poranny gość Radia 90 profesor Tomasz Zieliński kierownik filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku. Choć inflacja jest niższa niż rok temu, to za miesiąc wraca podatek VAT na żywność, a w czerwcu uwolnione zostaną ceny energii.

Klasyczne podejście do mądrego zarządzania swoim budżetem, mówi o tym by 50 procent dochodów przeznaczać na niezbędne wydatki, 30 na przyjemności, a 20 procent na oszczędności:

Tomasz Zieliński: Lepiej zarządzać tym co mamy i to jest cała sztuka zarządzania budżetem domowym. I tu trzeba pamiętać, że to jest po prostu budżet – jak w każdej firmie, wszyscy jesteśmy przedsiębiorcami, wszyscy mamy zasoby, najczęściej ograniczone, a potrzeby nieograniczone. Zdarzają się sytuacje mniej przewidywalne – typu samochód się zepsuje, pralka się zepsuje – i jak żyć? Wtedy sprzęt trzeba kupić, a bieżących dochód brakuje. Po to właśnie odkładamy co miesiąc – to daje nam pewien bufor bezpieczeństwa.

Jak żyć oszczędnie ? Z czego rezygnować ? Najwięcej wydatków pochłaniają drobiazgi – mówi poranny gość Radia 90:

Tomasz Zieliński: Codziennie wypita kawa z automatu, już nie mówię o paleniu papierosów czy innych używkach – małe wydatki ponoszone często – sumują się do wielkich kwot. To jest niewątpliwie pierwsza rzecz. Druga rzecz, na którą warto zwrócić uwagę: jeżeli tylko mamy jakieś niepotrzebne abonamenty, dużo robimy takich opłat drobnych, bezwiednych, a potem się okazuje jak to człowiek zweryfikuje – to okazuje się, że rzadko z nich korzysta. Trzecia sprawa – jeśli pojawiają nam się jakieś pieniądze ekstra – tych pieniędzy nie powinniśmy wydawać na bieżące potrzeby, dlatego, że bieżące potrzeby muszą być finansowane z bieżących dochodów, inaczej zawsze doprowadzimy do niestabilności.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z profesorem Tomaszem Zielińskim kierownikiem filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj