Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Duża aktywność mieszkańców gmin. Coraz więcej wniosków w „Czystym Powietrzu”

Facebook Twitter

"To jest dobry wynik, ale de facto czas biegnie i mamy tylko pół roku na wymianę najstarszych źródeł ciepła" – mówi Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego. Alarm wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował zestawienie gmin, z których mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków do „Czystego Powietrza”.

W pierwszej dwudziestce, szesnaście gmin jest z naszego województwa. Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Emil Nagalewski: Dobrze, że mieszkańcy naszego województwa się mobilizują, te kotły są wymieniane i miejmy nadzieję, że efektem tego będzie też to, że najbliższa zima będzie mniej dotkliwa dla tych którym smog doskwiera. Zaskoczyła mnie w tym rankingu duża liczba małych miejscowości. Mieliśmy wrażenie, że większe miejscowości prowadzą skuteczne kampanie informacyjne, tam działają punkty ”Czyste Powietrze” , a okazuje się, że niedoceniane małe miejscowości podejmują działania na swoją miarę, które okazują się bardzo skuteczne.

Emil Nagalewski

Radlin w skali kraju zdobył druga lokatę. Jak mówi burmistrz tego miasta:

Barbara Magiera: Jak tylko okazało się, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ruszył z programem, zatrudniliśmy w urzędzie osobę, która pomagała w wypełnianiu wniosków.

Ale burmistrz zwraca uwagę też na inny fakt:

Barbara Magiera: Powiem szczerze, że sami byliśmy zaskoczeni, że tyle ludzi dopytuje. Sporo zależy od udzielanych informacji, to się tak mówi, że wszystko krok po kroku można zrobić, nie wszyscy są tacy sprawni elektroniczne. Tak obserwując naszych mieszkańców to widzimy, że efekty teraz przychodzą, od wielu lat prowadziliśmy w Radlinie różnego rodzaju kursy komputerowe dla seniorów i to chyba też procentuje. Generalnie starsi ludzie boją się komputera, ale na pewno nie wszyscy.

Jak mówi wójt Gaszowic, które w rankingu zajęło czwartą lokatę, wpływ na aktywność mieszkańców miał zapewne punkt konsultacyjny, który już od dwóch lat w gminie funkcjonuje.

Paweł Bugdol: Porozumienie z WFOŚ podpisaliśmy w lipcu 2019, czyli 2 lata temu. Jesteśmy jedną z pierwszych gmin w województwie śląskim, która taki punkt konsultacyjny miała od razu u siebie. Myślę, że to jest powód ku temu, że jesteśmy na tym 4 miejscu w skali całego kraju, mieszkańcy są aktywni w tej kwestii, musimy do końca roku zgodnie z uchwałą wykonać wymianę kopciuchów i tak tez się dzieje.

Paweł Bugdol

Piotr Kowol: Szóste miejsce Pszowa to też duży sukces, ale widząc, ile osób przychodzi do biura, to jestem przekonany, że w kolejnym kwartale tych porad i wniosków będzie jeszcze więcej

– przyznaje zastępca burmistrza Pszowa

Piotr Kowol: Zainteresowanie mieszkańców punktem ”Czyste Powietrze” jest olbrzymie. Będziemy rozszerzać działalność tego puntu z powodu tego, że jest tak duże zainteresowanie, które jest jeszcze większe w drugim kwartale.

Radio 90: Czyste powietrze to jest jedna rzecz, ale czy miasto też będzie gospodarowało coś ze swoimi środkami i wzmacniało to działanie programu?

Piotr Kowol: W tym roku będziemy dofinansowywać około 190 wniosków, na rok przyszły też przewidujemy dotacje dla mieszkańców.

Piotr Kowol

Pełny raport znajdziecie TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj