Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dyskusja o smogu w Rybniku. Co proponowano? I czy w końcu coś się zmieni?

Facebook Twitter

Ponad trzy godziny trwała debata poświęcona problemowi niskiej emisji w Rybniku. Na zaproszenie Prezydenta Piotra Kuczery odpowiedzieli mieszkańcy, przedstawiciele stowarzyszeń oraz organizacji zajmujących się walką ze smogiem.

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza to jeden z największych problemów miasta. Zapłacimy za to nowotworami – ostrzegał Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego:

Widzimy czym oddychamy – mówili na spotkaniu rybniczanie.

Co zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w Rybniku? Zdaniem wielu, tylko radykalne działania mogą poprawić sytuację. Trzeba zlikwidować tradycyjne piece – uważa część rybniczan:

Inni z kolei zwracali uwagę, że jedynym rozwiązaniem jest podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej. Problemem jednak jest monopol PEC-u:

W debacie uczestniczyli również członkowie stowarzyszenia „Rybnik bez dymu”. Przekonywali oni, że węglem można palić też czysto i ekologicznie. Wystar­czy nauczyć się palić właściwie, czyli rozpalać ogień w górnej części pieca. Mówi Julian Olewicz z rybnickiego stowarzyszenia:

Póki co metoda ta budzi kontrowersję części fachowców. Wśród nich jest między innymi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego:

Za nami pierwsza debata o tym jak rozwiązać problem niskiej emisji. Jak podkreślał prezydent Piotr Kuczera – nie ostatnia:

A spotkanie poświęcone problemowi niskiej emisji w Rybniku obserwował z mikrofonem Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj