Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzielą się tym, co mają najcenniejsze! Dziś Międzynarodowy Dzień Krwiodawcy [WIDEO]

Facebook Twitter

Dzielą się tym co mają najcenniejsze - swoją krwią. Dziś (14.06.) Międzynarodowy Dzień Krwiodawcy. Święto obchodzone jest co roku w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

W naszym regionie prężnie działa Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Czy dawców jest dużo? Mówi dyrektor Centrum, Zbigniew Wierciński:

Sytuacja jest stabilna. Mamy od lat około 15 tys. dawców, od których pozyskujemy 32 tys. donacji w ciągu roku. to jest jeden z lepszych wyników w Polsce. Jeżeli chodzi o poziom dawstwa przeliczany na 10 tys. mieszkańców mimo, że jesteśmy jednym z mniejszych regionalnych centrów w Polsce to mamy ten poziom dawstwa na bardzo wysokim poziomie, z ostatnich statystyk jesteśmy, że tak powiem na pudle, wyprzedza nas tylko Regionalne Centrum w Białymstoku.

Krwi zawsze zaczyna brakować latem. Dlaczego tak się dzieje?

Jest wiele powodów takiej sytuacji, nie tylko zwiększona liczba wypadków komunikacyjnych na drogach, aczkolwiek pewnie jest cześć prawdy w tym stwierdzeniu ale to, że Polacy coraz częściej wyjeżdżają na urlopy poza granice kraju. Niestety ta turystyka niesie za sobą pewnie ograniczenia w oddawaniu krwi po powrocie. W wielu regionach kraju są schorzenia, które zmuszają nas do tego, że dawcy są poddawani pewnej kwarantannie to wszystko w związku z tym, żeby zapewnić maximum bezpieczeństwa dla potencjalnego biorcy krwi.

Przypomnijmy, że mamy 4 podstawowe grupy krwi: 0(zero), A, B i AB. Jakiej grupy krwi brakuje najczęściej?

Najczęściej jest niedobór grup tzw. ujemnych, czyli RH-, a najbardziej pożądaną grupą jest 0(zero) RH- jest to nie do końca prawdziwe stwierdzenie, ale to tzw. grupa uniwersalna, którą możemy w sytuacji zagrożenia życia, przetaczać bez badań, które są oczywiście w późniejszym czasie i tak do wykonania, ale są sytuacje, gdzie ta grupa jest tzw. grupą uniwersalną, gdzie w sytuacji zagrożenia życia, gdzie każda minuta się liczy można tą krew przetaczać natychmiast.

Kim jest statystyczny honorowy dawca krwi w regionie? Czy to kobieta, czy mężczyzna? W jakim jest wieku?

80 może nawet i więcej procent dawców to mężczyźni, w różnym wieku. Żeby zostać dawcą, trzeba mieć 18 lat, być zdrowym i ważyć powyżej 50 kg. Natomiast mamy coraz większą grupę ludzi młodych, którzy wchodzą w to krwiodawstwo i bardzo często zostają już. Trzeba kiedyś pierwszy raz przyjść, oddać tą krew, a potem zarazić się tym szczytnym posłannictwem, być może ja kiedyś będę potrzebował. Nie da się krwi wyprodukować.

W dniu ich święta, dyrektor raciborskiego Centrum, Zbigniew Wierciński składa życzenia wszystkim krwiodawcom:

Bardzo miły dzień. Chciałbym wszystkim Honorowym Dawcą Krwi, życzyć przede wszystkim zdrowia, bo jak oni będą zdrowi to my będziemy uśmiechnięci, bo będziemy mieli od nich krew. Natomiast, należą im się słowa, bo jest to wyjątkowa grupa ludzi, którzy bezinteresownie oddają krew, dla innych, która jest po prostu darem życia.

Zobacz zdjęcia i film z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2024