Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Elżbieta i Andrzej Biskupowie z Raciborza od lat tworzą najpiękniejsze kolędy [WYWIAD]

Facebook Twitter

W regionie mamy swoje kolędy i pastorałki i swoich twórców. Jedne z najpiękniejszych tworzą od lat Elżbieta i Andrzej Biskupowie z Raciborza, co roku 6 stycznia pieśni bożonarodzeniowych można posłuchać na specjalnym koncercie.

Elżbieta i Andrzej Biskupowie

Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424 roku, zaczyna się od słów „Zdrów bądź, królu anielski”. Pierwotnie na początku XV wieku tłumaczono na język polski kolędy z łaciny i ze śpiewników braci czeskich. Wzrost popularności gatunku nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, wtedy ustalił się sam termin kolęda w znaczeniu pieśni bożonarodzeniowej. Powstała wówczas jedna z najważniejszych polskich kolęd „W żłobie leży”.

Ale my w regionie mamy swoje kolędy i pastorałki i swoich twórców. Jedne z najpiękniejszych tworzą od lat Elżbieta i Andrzej Biskupowie z Raciborza. Ona: przez lata dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, prowadząca zespół wokalny Miraż, spod skrzydeł której wyszli m.in. Anna Wyszkoni, Marzena Korzonek, Hanna Hołek czy Dawid Koczy. On: nauczyciel języka polskiego i autor tekstów. Od 20 lat ich pieśni bożonarodzeniowe są śpiewane w czasie wyjątkowego koncertu w raciborskich kościołach zawsze 6 stycznia.

Czy pamiętają jak to się wszystko zaczęło?

Elżbieta Biskup: Impulsem były dla mnie teksty mojego męża, który gdzieś tam pisał…też o powodzi. Ten czas spowodował u nas taki wyrzut emocji, zaczęliśmy myśleć o tym co się stało, jak to się stało, analizować to co się działo… i zaczęliśmy z zespołem Miraż, który działał od 5 lat w I LO, wspaniali wokaliści, wspaniałe wokalistki.

Elżbieta Biskup dodaje, że w pierwszych aranżacjach wspierał ją przyjaciel z dzieciństwa, Ryszard Kostka. A pierwsze próby?

Andrzej Biskup pamięta początki trochę inaczej :)

Ten dorobek jest już na tyle duży, ze trudno wskazać, która z pieśni bożonarodzeniowych była pierwsza.

– dodaje Andrzej Biskup:

Oboje podkreślają, że dużą rolę w całym tym bożonarodzeniowym projekcie muzycznym odgrywają wokaliści, którzy ich utwory wykonują:

Dawid Koczy, wokalista i były członek zespołu wokalnego Miraż, jest jednym z wykonawców kolęd i pastorałek Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Jak on wspomina lata współpracy w tym świątecznym projekcie?

Dawid Koczy, wokalista i były członek zespołu wokalnego Miraż

Koncert kolęd i pastorałek autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów na początku organizowany był w kościele w Raciborzu-Płoni, potem przeniósł się do parafii Św. Mikołaja. 6 stycznia 2023 roku odbędzie się po raz 20-ty, po pandemicznej przerwie. Andrzej Biskup zdradza, że pierwsze koncerty odbywały się w dniu urodzin Dawida:

Wyjątkowa jest atmosfera całego koncertu. Tego trzeba doświadczyć osobiście:

Każdy koncert to też premiery nowych pieśni bożonarodzeniowych, nie inaczej będzie 6 stycznia. Ale w czasie koncertu jest też miejsce na kolędy tradycyjne i te, które są szczególnie bliskie sercu artystów:

fot.facebook.com/koledygornegoslaska

Ruszył projekt Jesteśmy Stąd – MY SOM STOND – Kolędy Górnego Śląska, w oparciu o dorobek artystyczny Elżbiety i Andrzeja Biskupów.

Maria Biskup: Jesteśmy Stąd to grupa wspaniałych artystów, których miłość do muzyki wykiełkowała wiele, wiele lat temu… Dzięki nowej idei, chcemy pielęgnować nasze relacje i naszą przyjaźń i ogromną radość z ponownego spotkania na jednej scenie. Znów możemy razem wspólnie kolędować. Tak wiele osób przyłączyło się do naszej inicjatywy, znalazło czas, by spotkać się w studio nagraniowym a potem na planie teledysku. Chcemy wracać i jesteśmy dumni, że to tutaj nasza wrażliwość muzyczna była kształtowana.

Pierwszym etapem było powstanie singla i teledysku świątecznego, mamy go na radio90.pl. A sam projekt podzielony jest na kilka etapów, jego realizacja ma trwać do 2024 roku:

Kogo zaproszono do udziału w projekcie? O tym Hanna Hołek, była wokalistka z zespołu Miraż:

Artystów będzie można usłyszeć już 6 stycznia w czasie kolejnego koncertu Kolęd i Pastorałek autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów w kościele pw. Św. Mikołaja w Raciborzu. Początek o 18.00.

Zobacz teledysk projekt Jesteśmy Stąd – MY SOM STOND – Kolędy Górnego Śląska:


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj