Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Europa w Rzuchowie pachnie jabłkiem [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Na dwa weekendy podzielono obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Rzuchowie. Przy remontowanym zameczku odbyły się pikniki. Tydzień temu odlewano tutaj dzwony, tym razem nie zabrakło występów artystycznych, było też coś dla ciała.

Tym razem tematem przewodnim Dni Dziedzictwa przy zameczku były jabłka. Impreza odbyła się w Rzuchowie już trzeci raz. Pogoda sprzyjała, odwiedzających wokół odrestaurowywanego obiektu nie brakowało. Mogli zwiedzać także jego wnętrze, a te w ostatnim czasie bardzo się zmienia.

Staramy się, aby działania renowacyjne prowadzone były nieprzerwanie, staramy się o pozyskanie dofinansowania

– mówi Radiu 90 Ewa Mackiewicz, dyrektor Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

W tej chwili mamy praktycznie oczyszczone, prawie zakończone dwie elewacje, trzecia jest w trakcie pracy renowacyjnych. Natomiast w związku z tym, że dostaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, do końca października pojawią się okna w całym pałacu. Także tutaj to będzie dla nas takie też duże wyzwanie i bardzo duży krok naprzód. Obiekt adaptowany jest przeznaczeniem na działalność kulturalną i działalność naukową.

Jak dodaje Mackiewicz, w tym roku fundacja podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

Jesteśmy tutaj otwarci, jeżeli chodzi o uniwersytet ma on bardzo szerokie spektrum działań. Natomiast w tej chwili tak najbliżej nawiązaliśmy współpracę z wydziałem Nauk o Ziemi, ponieważ planujemy tutaj wprowadzić w obiekcie bardzo innowacyjne rozwiązania z zakresu ochrony środowiska. Chcielibyśmy innowacyjne technologie wprowadzić do obiektu zabytkowego. Takim naszym marzeniem jest to, żeby pod względem właśnie tych rozwiązań proekologicznych był to najnowocześniejszy zabytek w Polsce.

W zniszczonym zameczku lata temu działał dom dziecka. Na piknik do Rzuchowa przyjechali Zdzisław Wizor i Jerzy Czajkowski, wraz z Wiesławem Piskorzem spędzili tutaj całe dzieciństwo.

Ciotka mnie tu wywiozła, osierocony wcześniej byłem i mnie przywiozła na Śląsk. Nie żałuję tego (…)

O kulinarne przysmaki podczas pikniku zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie.

Wszystko krąży wokół jabłka…
Radio 90: Był i racuchy…
Ciasta, kompot z jabłka, „apfelmus” przecier jabłkowy, mamy też ocet z jabłek, wszystko, co się wiąże z jabłkiem, wypieki, kołocz, jabłecznik.
Radio 90: Czyli niewielki Rzuchów w Europie ma się czym pokazać.
Tak jest mamy smaczne jabłka i przede wszystkim to są jabłka z naszych ogrodów i sadów. Myślę, że dzisiaj wszystkim smakowało, bo było dosyć wielki ruch, nawet kompotu poszło może z 15 litrów.

– mówiła przewodnicząca KGW Dorota Wieczorek. Jak dodaje, liczy, że w wyremontowanym zameczku i parku znajdzie się miejsce na organizację różnego rodzaju koncertów i spotkań.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj