Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Wymiana pieców w zasobach miejskich. Pozostało jeszcze pół tysiąca

Facebook Twitter

Do końca 2023 roku Miasto Rybnik zamierza wymienić 213 pieców w mieszkaniach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Wymiana pieców cały czas trwa a w sumie pozostało ich we wszystkich miejskich zasobach jeszcze pół tysiąca.

wymiana pieców

Wymiana pieców w Rybniku trwa od lat

Do końca 2023 roku Miasto Rybnik zamierza wymienić 213 pieców w mieszkaniach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. W sumie pozostanie do wymiany we wszystkich miejskich zasobach jeszcze pół tysiąca pieców.
Jak wylicza Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta do tej pory udało się wymienić piece w kilku tysiącach lokali:

Agnieszka Skupień: Cztery i pół tysiąca mieszkań, które posiada ZGM, właściwie prawie wszystkie mamy już ogrzewane ogrzewaniem ekologicznym. Odchodzimy od węgla. Pozostało nam 500 mieszkań, które musimy przystosować do nowoczesnych warunków i do ekologii. A chciałabym przypomnieć, że te osiem lat temu startowaliśmy z poziomu mieszkań poniżej tysiąca. Została wykonana ogromna praca, choćby w zeszłym roku, w 2022 drugim wymieniliśmy 430 źródeł ogrzewania, to jest ponad 26 milionów złotych, jeżeli chodzi o koszty.

Władze miasta chciałyby, aby do 2027 roku wymiana pieców została zakończona.

Agnieszka Skupień: Pozostaje nam materia taka niezwykle trudna, zabytkowa tak jak dyskutowane szeroko familoki na Paruszowcu. Przypomnę, że familoki na Paruszowcu są objęte ochroną konserwatorską. To jest zabytkowe osiedle. Nie możemy wkroczyć tam z brutalną termomodernizacją, zabudować tej cegły i po prostu zrobić tego szybko i tanio. To są właściwie głównie Paruszowiec, trochę w Niedobczychach jest już to w tej chwili takie mocno rozsypane po mieście. Myśmy całe siły nakładali właśnie na to, żeby mieć efekt w jednym rejonie, więc najwięcej zasobów ZGM-u jest właśnie w dzielnicy Boguszowice osiedle. Dlatego wszystkie siły i środki na początku skierowaliśmy głównie w to miejsce po to, żeby właściwie osiągnąć głównie ten efekt ekologiczny, a przy okazji osiągnęliśmy też efekt wizualny.

Ile będzie kosztowała wymiana pieców w Rybniku dziś trudno oszacować. W ubiegłym roku na wymianę 430 źródeł ogrzewania wydano 26 mln złotych. Piece wymieniane są na ogrzewanie gazowe lub z ciepłowni. Stosowane są też pompy ciepła.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj