Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gdzie jeździć na hulajnogach, rolkach czy wrotkach?

Facebook Twitter

Gdzie jeździć na hulajnogach, rolkach czy wrotkach? Idzie wiosna, a wraz z nią przybywa miłośników jazdy na takich urządzeniach.

Najczęściej korzystają z nich młodzi ludzie, pytaliśmy ich jak sobie radzą. Posłuchajcie:

Zapytajmy stróżów prawa, gdzie można, a gdzie nie jeździć na hulajnogach czy wrotkach?

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym traktowani są oni jak piesi. Czyli na takich urządzeniach można jeździć tylko tam gdzie mogą poruszać się piesi czyli po chodnikach lub pobocza – mówi Kamila Siedlarz, rzecznik żorskiej policji:

Osoby poruszające się na hulajnogach, rolkach, wrotkach, segwayach są zobowiązane do korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych. Jeżeli takich brak to z pobocza. Osoby te muszą też pamiętać o tym, że obowiązuje ich ruch lewostronny. Oczywiście mogą też w wyjątkowych sytuacjach korzystać z drogi dla rowerów wówczas, kiedy nie ma chodnika lub pobocza.

Kilka lat temu planowana była nowelizacja przepisów, by dostosować prawo do życia, hulajnogi, czy wrotki próbowano nazwać urządzeniami transportu osobistego. Do zmian jednak nie doszło:

Aktualnie te urządzenia są traktowane jako takie przedmioty, które są przeznaczone do rekreacji lub do uprawiania sportów ekstremalnych, a więc do wykorzystania po za drogami publicznymi.

Radio90: Wy jako policja widzicie, że jest problem, że jest luka w prawie jeżeli chodzi o hulajnogi, czy inne urządzenia?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że taka nowelizacja nie jest sprawą prostą, ale z pewnością ułatwiłaby zarówno tym osobom jak i innym uczestnikom ruchu drogowego, korzystania z tego ruchu.

Podobnie sytuacja wygląda z coraz popularniejszymi hulajnogami elektrycznymi. Nimi także możemy jeździć tylko po chodnikach. Dodajmy, że w strefach zamieszkania miedzy innymi na osiedlach na rolkach czy hulajnogach można jeździć do woli, bo pieszy tam korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lutego 2023