Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gdzie można rozpalić ognisko w lesie? Nie wszędzie

Facebook Twitter

Ognisko w lesie można rozpalić tylko w wyznaczonych miejscach. To samo dotyczy przenośnych grilli. Przed kolejnym wakacyjnym weekendem mamy dla Was ważne informacje.

Gdzie można rozpalić ognisko w lesie?

Ognisko w lesie. Gdzie można rozpalić?

Są do tego wyznaczone miejsca, jest też regulamin, tak by ogień między drzewami cieszył, a nie spowodował pożaru. Małgorzata Kmieciak rozmawiała z Pauliną Sobczuk, rzeczniczką Nadleśnictwa Rybnik.

Radio 90: Jesteśmy w środku lasu… Cisza, spokój. Pani Paulino, gdzie jesteśmy?

Paulina Sobczuk: Jesteśmy na terenie leśnictwa Książenice, niedaleko miejscowości Książenice. Na szczęście łatwe do zapamiętania. Jest to bardzo ciekawe leśnictwo, które jest w naszym największym kompleksie leśnym na terenie Nadleśnictwa Rybnik. Mam nadzieję, że się Państwu spodoba.

Radio 90: Tu jest miejsce ze ścieżką przyrodniczą, ale też jest miejsce do rozpalenia ogniska.

Paulina Sobczuk: Tak. Mamy tutaj ścieżkę przyrodniczo- edukacyjną, która prowadzi i pokazuje trochę lasu i gospodarki leśnej. Ale mamy również wiatę, myślę, że całkiem sporą, bo zawsze tutaj dzieciaki swobodnie sobie mogą usiąść w miejscu, gdzie możemy rozpalić ognisko, czy podczas zajęć edukacyjnych, czy prywatnie.

Gdzie można rozpalić ognisko w lesie?

Gdzie można rozpalić ognisko w lesie?

Paulina Sobczuk: Trzeba wysłać wniosek do Nadleśnictwa Rybnik. Nie jest to bardzo trudne. Są podpowiedzi co wpisać, gdzie wysłać ten wniosek i w miarę możliwości odpowiadamy pozytywnie. Chyba, że są sytuacje, gdy jest wysokie zagrożenie pożarowe, czy termin jest zajęty, to wtedy wybieramy wspólnie coś innego.

Radio 90: Bo to są miejsca określone, prawda? Ile jest takich miejsc u was w nadleśnictwie?

Paulina Sobczuk: Jest kilka takich miejsc. Tutaj w obrębie Rybnika są to właśnie Księżenice, dzielnica Paruszowiec, dzielnica Zamysłów, mamy również takie miejsce w okolicy Pilchowic i Żor. Staramy się udostępniać takie miejsca tak, żeby mieszkańcy terenu Nadleśnictwa Rybnik mieli w miarę blisko.

Radio 90: I one są przygotowane. Jest wiata w każdym z tych miejsc?

Paulina Sobczuk: Nie w każdym miejscu jest wiata, nie każde miejsce wygląda tak samo. Są miejsca gdzie jest wiata, pod którą jest miejsce na ognisko, ale są miejsca, gdzie tej wiaty nie ma lub stoi gdzieś oddalona.

Radio 90: Poza tymi miejscami, powiedzmy to wprost palić ognisk nie wolno.

Paulina Sobczuk: Absolutnie nie wolno palić ognia minimum 100 metrów od ściany lasu, a jeżeli już to właśnie w miejscach wyznaczonych. To samo się  tyczy grilli. Grill jest też formą palenia ognia, więc również jeżeli chcemy nawet przynieść własnego grilla i postawić tutaj, to również musimy mieć zgodę.

Radio 90: Skoro Pani o tym mówi, to znaczy, że się zdarzają tacy, którzy przychodzą z grillem do lasu.

Paulina Sobczuk: Zdarzają się przede wszystkim pytania. Jeżeli mówimy tutaj o ogniskach, to ja mówię za każdym razem, że trzeba mieć zgodę, a osoby odpowiadają a czy grill? To jest jednoznaczne dla nas, tak, to jest ogień w lesie, który zgodnie z zapisami musi być co najmniej 100 metrów od ściany lasu bądź w miejscu wyznaczonym.

Gdzie można rozpalić ognisko w lesie?

Paulina Sobczuk z Nadleśnictwa Rybnik

Posłuchajcie o tym czy leśnicy mają wakacje:

Leśnictwa, z którymi trzeba się skontaktować oraz miejsca, w których można rozpalić ogniska:

  • Leśnictwo Leboszowice oddz. 310b – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Smolnica”
  • Leśnictwo Książenice oddz. 67k – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Głębokie Doły”
  • Leśnictwo Szczotki oddz. 186t – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dróżka Kopruszka”
  • Leśnictwo Wielopole
    a) Oddz. 179h – Wiata przy „Białej Drodze”
    b) Oddz. 178n – Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Szkółka”
  • Leśnictwo Chwałęcice oddz. 8a – Polana śródleśna
  • Leśnictwo Żory oddz. 183c – Wiata przy ścieżce rowerowej „Palowice”

Korzystanie z miejsca palenia ognia jest dozwolone przez cały rok, z wyłączeniem okresu w którym istnieje ryzyko trzeciego stopnia zagrożenia pożarowego

– instruują leśnicy w regulaminie, w którym opisano także, że przed przystąpieniem do rozpalenia ogniska powinniśmy uzyskać niezbędne pozwolenie dokonując zgłoszenia, minimum 7 dni przed planowanym „rozpaleniem”. W owym zgłoszeniu powinniśmy zawrzeć informację o miejscu, dacie, godzinach, ilości zgromadzonych oraz osobie odpowiedzialnej na czas trwania ogniska.

Gdzie można rozpalić ognisko w lesie?

Gdzie można rozpalić ognisko w lesie?

Wniosek powinien wyglądać tak:

Osoby korzystające z miejsca palenia ogniska ponoszą pełną za nie odpowiedzialność:

Przed przystąpieniem do rozpalenia ognia należy zabezpieczyć we własnym zakresie środki potrzebne do dogaszenia jego pozostałości (np. pojemnik z wodą), oraz środek łączności (np. telefon komórkowy) umożliwiający zaalarmowanie służb w przypadku rozprzestrzeniania się ognia poza miejscem wyznaczonym. Ogień można palić wyłącznie w centrum utwardzonego obszaru, w miejscu jednoznacznie do tego przeznaczonym, a płomienie nie powinny przekraczać 1 metra wysokości.

Po zakończeniu palenia ognia, niespalone drewno należy zgasić i pozostawić w skutecznym porządku. Wszelkie pytania i wątpliwości powinny być kierowane na adres [email protected].

No i jeszcze jedno:

Jeśli zauważysz pożar, dzwoń pod wskazane numery:

  • 112
  • 998
  • 32 422 37 48

Ognisko w lesie – trzeba mieć zgodę

 

Nadleśnictwa z naszego regionu

Sprawdźcie także:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024