Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpieczne wakacje: Akcja służb mundurowych dla rybnickich uczniów [FOTO]

Facebook Twitter

Przed nami dwa miesiące wakacji. Co zrobić by były one dla nas bezpieczne? O tym wszystkim służby mundurowe przypominały dziś (20.06.) uczniom na rybnickim rynku. Był WOPR, straż pożarna, policja, straż miejska, leśnicy oraz ratownicy medyczni.

Bezpieczne wakacje

Karol Gruszka kwalifikowany ratownik z WSS nr 3 w Rybniku, nie ukrywał że właśnie podczas słonecznej pogody najczęściej dochodzi do wypadków drogowych:

Karol Gruszka: Dużo osób dostaje takiej głupawki. Jeżdżą po prostu jak chcą, widzą troszkę ciepła, suchy asfalt. Najwięcej wypadków właśnie jest na suchym asfalcie w słoneczne dni, bo przeważnie mężczyźni dają gaz do dechy i jadą nie patrząc na konsekwencje. To jest taka troszeczkę bezmyślność moim zdaniem. Często i gęsto mając na pokładzie jeszcze całą rodzinę.

Straż pożarna z kolei przypominała jak w przypadku wypadku prawidłowo wezwać pomoc. Mówi Wojciech Kasperzec oficer prasowy rybnickiej straży pożarnej:

Wojciech Kasperzec: Przede wszystkim zachować spokój, zobaczyć, czy ktoś jest w pobliżu, poinformować go, wezwać pomoc, czy to po prostu przez nawoływania, czy mając telefon zawiadomić służby ratunkowe. To już jest pierwsza pomoc. Jak wzywamy fachowców, to już pomagamy tej osobie. Wiadomo, bezpieczne wakacje, czyli dzieci spędzają ten czas wolny często sami i często zgłaszają różnego rodzaju zdarzenia, dlatego trzeba ich poinformować, uświadomić jak to zrobić w sposób dobry, sprawny, szybki i prawidłowy. Ta świadomość wśród dzieci musi, musi rosnąć, a my dzisiaj, jako wszystkie służby legnickie, spotykamy się tutaj, żeby żeby im to uświadomić.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przypominało z kolei o podstawowych zasadach wypoczynku nad wodą. Mówi Sławomir Walento prezes WOPR w Rybniku:

Radio 90: Największe grzechy to…

Sławomir Walento: To przede wszystkim nie rozwaga, alkoholizm, niedocenianie własnych umiejętności i pływanie w akwenach, w których nie powinno się pływać. Akweny, które nie są przystosowane do pływania, nie da na wszystkich ustawić ratownika, bo to nie do zrobienia.

Radio 90: Wyjeżdżamy gdzieś gdzie nie ma ratownika, to co wtedy?

Sławomir Walento: Szukamy miejsc gdzie zwyczajowo mieszkańcy miejscowi się kąpią, bo znają ten teren. Nie wchodzimy do akwenów nieznanych.

Leśnicy przypominali jak zachowywać się w lesie. Mówi Paulina Sobczuk z rybnickiego nadleśnictwa:

Radio 90: Bezpieczne wakacje. O czym należy pamiętać wchodząc do lasu?

Paulina Sobczuk: O własnym bezpieczeństwie, ale również o bezpieczeństwie otoczenia. My jesteśmy turystami, my korzystamy pod względem turystycznym z lasu, ale pamiętajmy, że to też miejsce pracy. Trzeba uszanować tych, którzy tam pracują na co dzień.

Radio 90: I można się zgubić w lesie…

Paulina Sobczuk: Oczywiście. Preferujemy i polecamy, żeby poruszać się po ścieżkach, a nie po lesie ze względu na to, że są części lasu, gdzie trawa, paprocie, roślinność trudna jest już wysoka i można złapać kleszcza, to się również zgubić, więc raczej polecamy poruszać się po ścieżkach.

Straż Miejska zaprezentowała uczniom między innymi alkogogle, by młodzież zobaczyła jak zmienia się nasze funkcjonowanie po spożyciu alkoholu. Mówi rzecznik rybnickich strażników Dawid Błatoń:

Dawid Błatoń: Mamy już troszkę starsze dzieci, więc dla nich przede wszystkim to mogą być pierwsze kontakty, pierwsze kontakty z różnymi rzeczami. Okres wakacyjny to czasami pierwsze skojarzenia, pierwsze próby, pierwsze. Chcemy czegoś spróbować nowego, wpadamy w nowe towarzystwo, znajdujemy się w zupełnie nowym otoczeniu. I cóż, nie z naszych dzieci pierwszy raz skorzysta z alkoholu. Mamy do dyspozycji alkogogle, dzięki czemu chcemy pokazać jaki jest sposób postrzegania świata przez osobę odurzona przez osobę, która znajduje się pod lekkim, mocniejszym, pod silnym wpływem alkoholu. Jaki jest sposób postrzegania świata? Jaki jest czas reakcji? Czy taka osoba będzie w stanie pokonać tor przeszkód? Natomiast dla tych młodszych mam przygotowane takie mini miasteczko ruchu drogowego.

Łatwo nie było – przyznawała młodzież po przejściu w alkogoglach toru przeszkód:

Akcję odwiedził z mikrofonem Arkadiusz Żabka.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024