Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnictwo. Co wiemy przed kolejnymi rozmowami strony rządowej ze związkowcami?

Facebook Twitter

"Podstawą dalszych rozmów o transformacji górnictwa będzie projekt związkowy"- zapewnił Artur Soboń wiceminister aktywów państwowych. W najbliższy poniedziałek (1.02.) kolejne rozmowy strony rządowej ze związkowcami.

Za nami pierwsze spotkanie w Katowicach. Co wiemy?

Dla związkowców najważniejsza jest deklaracja wiceministra, że to właśnie ich projekt będzie bazą do dalszych rozmów

Jeśli chodzi o projekt umowy społecznej, który przygotowała strona społeczna, to nie mamy tutaj żadnych wątpliwości, że na podstawie tego projektu będziemy pracować. To jest projekt, który jest wyjściowy.

-mówił wiceminister Soboń przed spotkaniem w Katowicach w poniedziałek (25.01.).

Przypomnijmy, że projekt strony społecznej zawiera cały pakiet osłon socjalnych dla górników, począwszy od urlopów górniczych aż do 120- tysięcznych odpraw. Są tam także zapisy mówiące o harmonogramie likwidacji poszczególnych kopalń oraz o inwestycjach w czyste technologie węglowe, które zagwarantują zbyt dla wydobywanego węgla.

Prace nad dokumentem mają odbywać się w zespołach roboczych. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a czas płynie, jeszcze niedawno deklarowano, że w lutym uda się podpisać umowę społeczną, by w marcu rozpocząć proces jej notyfikacji w Komisji Europejskiej. W tym tygodniu w Katowicach wiceminister Artur Soboń wciąż podtrzymywał, że możliwe jest podpisanie umowy w połowie lutego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024