Górnictwo. Co wiemy przed kolejnymi rozmowami strony rządowej ze związkowcami?
"Podstawą dalszych rozmów o transformacji górnictwa będzie projekt związkowy"- zapewnił Artur Soboń wiceminister aktywów państwowych. W najbliższy poniedziałek (1.02.) kolejne rozmowy strony rządowej ze związkowcami.

Za nami pierwsze spotkanie w Katowicach. Co wiemy?
Dla związkowców najważniejsza jest deklaracja wiceministra, że to właśnie ich projekt będzie bazą do dalszych rozmów
Jeśli chodzi o projekt umowy społecznej, który przygotowała strona społeczna, to nie mamy tutaj żadnych wątpliwości, że na podstawie tego projektu będziemy pracować. To jest projekt, który jest wyjściowy.
-mówił wiceminister Soboń przed spotkaniem w Katowicach w poniedziałek (25.01.).
Przypomnijmy, że projekt strony społecznej zawiera cały pakiet osłon socjalnych dla górników, począwszy od urlopów górniczych aż do 120- tysięcznych odpraw. Są tam także zapisy mówiące o harmonogramie likwidacji poszczególnych kopalń oraz o inwestycjach w czyste technologie węglowe, które zagwarantują zbyt dla wydobywanego węgla.
Prace nad dokumentem mają odbywać się w zespołach roboczych. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a czas płynie, jeszcze niedawno deklarowano, że w lutym uda się podpisać umowę społeczną, by w marcu rozpocząć proces jej notyfikacji w Komisji Europejskiej. W tym tygodniu w Katowicach wiceminister Artur Soboń wciąż podtrzymywał, że możliwe jest podpisanie umowy w połowie lutego.
Czytaj także: