Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnicy zostaną skoszarowani? Minister Gawęda w Radio 90

Facebook Twitter

Rozważamy skoszarowanie górników, dojdzie do niego, jeżeli poziom zagrożenia będzie mógł doprowadzić do sparaliżowania kopalni - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Arkadiusz Żabka rozmawiał z porannym gościem Radia 90 o bezpieczeństwie pracy górników w czasie walki z epidemią:

Do skoszarowania dojdzie wtedy, kiedy ten poziom zagrożenia będzie na tyle wysoki, że może doprowadzić do sparaliżowania danej kopalni. I wtedy część załogi, taka newralgiczna, związana z pracą wyciągów szybowych, związana z pracą systemów wentylacyjnych, zabezpieczaniem, metanometria, dyspozytornia, te elementy to jest od kilkudziesięciu do stu pięćdziesięciu pracowników na kopalni. W przypadku kopalni wieloruchowej tak jak mamy do czynienia w Rybniku, może być to ponad 200 pracowników. Ale nie będzie to dotyczyło załogi związanej stricte z produkcją, także proszę się nie obawiać.

Skoszarowanie ma trwać od dwóch do trzech tygodni. Rozważana jest możliwość, by górnik był w domu na tzw. okresie postojowym lub na terenie kopalni. Spółki węglowe od kilku dni poszukują łóżek polowych i materacy:

Tutaj będą scenariusze realizowane tak, aby iść w kierunku oczekiwań ludzi, pracowników górników. Ale tam, gdzie to będzie potrzebne, skorzystamy z miejsc, które są dzisiaj do zagospodarowania, a które bezpośrednio przylegają do kopalń. Tam przygotujemy miejsca dla załogi takie miejsca, żeby czuła się bezpiecznie. I żeby też to nie był za długi czas. Bo nie chcemy prowadzić do sytuacji, w której ci pracownicy będą za długo oddzieleni od swoich rodzin.

Wszystko o koronawirusie w Radiu 90 KLIKNIJ

Kiedy może zapaść decyzja o skoszarowaniu górników? Czy stanie się to od najbliższego tygodnia?

W tej sprawie decyzje podejmie dyrektor kopalni

– odpowiada minister Adam Gawęda:

Radio90: Mówi się o tym, że w poniedziałek już niektóre kopalnie mają być zamknięte?
Zgodnie z wytycznymi nadzwyczajnego zespołu, którego obradami przewodniczyłem przy udziale Wyższego Urzędu Górnictwa, zobowiązaliśmy do takich decyzji dyrektorów przy akceptacji zarządów spółek. W każdym przypadku będzie to na wniosek dyrektora. My tego typu scenariuszy nie będziemy narzucali ani takich decyzji.

Jak dziś wygląda zabezpieczenie górników przed koronawirusem? O tym w całej rozmowie z Adamem Gawędą wiceministrem aktywów państwowych i pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Posłuchajcie:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024