Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Hetman w Radiu 90: W Jastrzębiu powinna być kolej i nad tym pracujemy

Facebook Twitter

"Chcę wierzyć w zapewnienia rządu, że są zagwarantowane pieniądze na odbudowę kolei" - mówiła w porannej rozmowie w Radiu 90 Anna Hetman, Prezydent Jastrzębia-Zdroju. Jak już informowaliśmy, miasto zostało oficjalnie wpisane do Programu Uzupełnień Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej.

Przypomnijmy, że kolej zlikwidowana została w Jastrzębiu-Zdroju w 2000 roku:

W Jastrzębiu powinna być kolej i od 2015 roku nad tym pracujemy. Pierwsze kroki zostały już zrobione, czyli ta ekspertyza, która pokazuje, że tak możliwy jest dojazd niespełna godzinę do Katowic, bo na tym nam najbardziej zależy ale to również ułatwia skomunikowanie całego regionu.

Radio 90: Wierzy Pani w te rządowe zapewnienia?

Chce wierzyć i chce wierzyć, że te środki będą właśnie centralnie zagwarantowane, aby to nie było tak jak jest w oświacie, że rozdaje się pieniądze, a niestety nie swoje, nie rządowe, a samorządowe. Już w tej chwili pojawiały się niestety informacje takie, że część środków przy inwestycji kolejowej powinny zapewnić samorządy, samorządy na to nie stać i nigdy nie będzie stać.

Nim przyjadą do Jastrzębia-Zdroju pociągi, będzie można po mieście pojeździć rowerami. W piątek (14.06.) rusza trzeci sezon rowerów miejskich. Na rozpoczynające się dziś Dni Miasta na dwóch kółkach przez trzy dni, będzie można pojeździć za darmo:

To będzie takie duże otwarcie, bo mamy w tej chwili 20 stacji rowerowych, rowery czwartek generacji, którymi można przemieszczać się i zostawiać w okolicy tych stacji, niekonicznie na samej stacji. Dzisiaj przez piątek, sobotę i niedzielę te rowery są bezpłatne, w związku z Dniami Miasta, później 20 minut również bezpłatnie, a kolejna minuta to 30 groszy więc nie jest to duży koszt. Pracujemy nad tym, aby te rowery były kompatybilne z ościennymi miastami, bo jak bardzo się cieszę, że kolejne gminy wchodzą w takie rozwiązania.

Niestety, póki co stacje wypożyczeń rowerów mimo, że jest ich 20 zlokalizowane są w centrum miasta. Sołectwa Bzie, czy Moszczenica, odcięte są od miejskich rowerów:

W tej chwili nie mamy. Najpierw musimy rozpracować sieć ścieżek rowerowych tak, aby mieszkańcy mogli bezpiecznie wszędzie dojechać. Te miejsca, które w tej chwili są wskazane są w miarę bezpieczne, są tam połączenia ścieżek, choć jeszcze wiele brakuje do ideału, ale to jest możliwe w różnym zakresie: albo wydzielenie pasa w drodze publicznej, albo budowa ścieżki rowerowej co jest bardziej kosztowne. My w tej chwili, analizujemy wszystkie możliwości, jeśli tylko tam, gdzie się da to będziemy w pierwszym rzędzie wydzielać ten pas rowerowy w drodze.

Posłuchaj całej rozmowy Arkadiusza Żabki z Anną Hetman, Prezydentem Jastrzębia-Zdroju:

Czytaj: Rząd gwarantuje pieniądze na odbudowę kolei w Jastrzębiu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2020