Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hospicjum w Rybniku jest potrzebne. Kuczera: zrobimy wszystko, by budowę skończyć do 2025 roku

Facebook Twitter

40 milionów złotych - tyle ma kosztować hospicjum w Rybniku. Prezydent Kuczera, poranny gość Radia 90 podkreśla, że w mieście musi być instytucja, gdzie będzie można godnie zakończyć swoje życie.

Budowa hospicjum w Rybniku

Hospicjum w Rybniku do 2025 musi być gotowe. Zrobimy wszystko, by tak było – mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Przypomnijmy, budowa placówki na działce w Niedobczycach rozpoczęła się w grudniu 2021 roku. W styczniu tego roku, Miasto Rybnik zerwało umowę z niesolidnym wykonawcą, który zdołał wybudować jedynie fundamenty.

Wizualizacja hospicjum

Koszty budowy w międzyczasie poszły w górę. Na wrześniowej sesji radni przeznaczyli na ten cel dodatkowe 14,5 mln złotych. Dzisiaj koszt budowy hospicjum stacjonarnego to w sumie ponad 40 mln, licząc 10 mln pozyskanych z Polskiego Ładu:

Radio 90: Panie Prezydencie taki worek bez dna… Będzie to hospicjum? Warte jest wszelkich pieniędzy?

Piotr Kuczera: Tak dla mnie warte. Nie może być tak, że miasto ponad stutysięczne nie ma takiej instytucji, która pozwala godnie zakończyć życie. Ja sam mam osobiste wspomnienia związane z opieką nad moją mamą i wiem jaki wysiłek i ile osób potrzeba, aby ten stan bólu powstrzymywać, aby dać naprawdę dobrą opiekę. Robimy wszystko, aby w 2025 roku to hospicjum oddać,  została zrobiona cała inwentaryzacja. Udało się znaleźć dodatkowe fundusze.

Piotr Kuczera

Już jutro (01.11) Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie, która była inicjatorem powstania hospicjum w Rybniku organizuje zbiórkę publiczną na rzecz tej placówki. Kwestujących będzie można spotkać w rejonie cmentarza komunalnego od ulicy Jaskółczej, Rudzkiej, i Kotucza a także na cmentarzach parafialnych w dzielnicach Boguszowice Stare i Chwałowice.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024