Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

III stopień zagrożenia lawinowego w Beskidach

Facebook Twitter

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Beskidach. W ciągu ostatni kilkudziesięciu godzin na wysokości 1200 m n.p.m. spadło 40 cm śniegu w wyższych partiach gór, o wiele więcej. Taka pogoda ma utrzymywać się aż do soboty (17.04.)

Fot. facebook.com/grupabeskidzkagopr

Dodatkowo sytuację utrudnia wiatr, co powoduje wzrost zagrożenia. Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry wynosi ok. 150 cm, w miejscach nawianych znacznie więcej. Na grzbiecie możliwe są oblodzenia. Szlaki wyżej położone wyżej są zawiane, taka sytuacja panuje także na Pilsku.

Znaczne zagrożenie lawinowe występuje głównie w żlebach, kotłach, pod przełamaniami terenu i na bardzo stromych stokach po północnych stronach masywu, ale ze względu na zmienność kierunków wiatru depozyty odkładanego śniegu znajdują się na różnych wystawach, należy zwracać uwagę na mikrorzeźbę terenu. Padający od dwóch dni śnieg z silnym wiatrem głównie z kierunku północnego formuje twardszą warstwę zbitego śniegu oraz maskuje i dodatkowo dociąża odłożone znaczne depozyty z opadów z ubiegłego tygodnia. Miejscom wywianym do starego twardego śniegu towarzyszą nawiane zaspy do 150 cm.

Stara pokrywa śnieżna w przeważającej części zbudowana z kryształów w formie ziaren roztopowych oraz zmetamorfizowanego śniegu o drobnych kryształach ogólnie dobrze związanych ze sobą pokryta szrenią, na której odłożone są depozyty utworzone w zeszłym tygodniu (wiatr z kierunku południowego), a także nowe depozyty tworzone z bieżących opadów.

Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry ok. 150 cm, w miejscach nawianych znacznie więcej. Na grzbiecie w miejscach wywianych oraz w niższych partiach możliwe oblodzenie. Szlaki w wyższych partiach zawiane z niewidocznym ich przebiegiem

Dziś (15.04.) dalsze opady śniegu, wiatr północno-zachodni do 30 km/h, temperatura w partiach szczytowych -8, na poziomie 1000 m ok -3 stopnie Celsjusza.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021