Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Izolacja Karwiny? Minister Zdrowia Republiki Czeskiej: „Nie wykluczam”

Facebook Twitter

Czy czeską Karwinę czeka izolacja? Nie jest wykluczone, że takie decyzje niebawem mogą zapaść na szczeblach rządowych w Pradze.

fot. www.wikipedia.pl

Do tej pory minister zdrowia Adam Vojtěch jednoznacznie odmawiał Karwinie izolacji. Ale jak dzisiaj (04.07.) wieczorem poinformowała Czeska Telewizja:

Jeśli chodzi o Karwinę i jej kwarantannę, nie mogę wykluczyć, że gdyby doszło do poważniejszego pogorszenia, rozważany jest taki wariant.

– powiedział Adam Vojtěch. Sytuacja przy granicy z Polską się nie poprawia. Liczba osób, u których test jest pozytywny, stale rośnie o ponad sto dziennie. Szczególnie widać to w regionie Karwiny i okolicznych dzielnicach.

W piątek (03.07.) w Czechach wykryto zarażenia u 141 kolejnych osób. Zdecydowanie najgorsza sytuacja ma miejsce w regionie Karwiny, gdzie na sto tysięcy mieszkańców przypada 267 osób z pozytywnym wynikiem.

Ze względu na wzrost liczby chorych w ostatnich dniach, niektóre kraje europejskie ograniczyły wjazd Czechów na ich teren, bądź żądają od obywateli tego kraju okazania testów. Chodzi m.in. o Słowenię i Łotwę.

Jak podkreślają dziennikarze czeskich mediów, w połowie marca rząd ogłosił kompleksową kwarantannę dla całej Republiki Czeskiej. Trwała ona ponad miesiąc. Podobnie jak w Polsce ludzie w tym czasie mieli pozostać głównie w domu, mogli iść do pracy, na zakupy. Bardziej rygorystycznego wariantu doświadczyli mieszkańcy kilku niewielkich gmin. Chodziło m.in. o Litovel i Uničov niedaleko Ołomuńca. Tutaj do wyznaczonych stref nie można było wjechać, a mieszkańcy nie mogli opuszczać swoich domów. Wyjątkiem było dojście do pracy, lekarza, weterynarza i na niezbędne zakupy.

Jednak gdyby doszło do izolacji 50-tysięcznego miasta powiatowego byłby to jak dotąd najbardziej drastyczny krok. Przypomnijmy, w piątek kopalnie OKD wstrzymały wydobycie. Pisaliśmy o tym w materiale: Czechy: od piątku wstrzymanie wydobycia w kopalniach węgla kamiennego z powodu koronawirusa.

Koronawirus na pograniczu, przeczytaj materiały naszych dziennikarzy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021