Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak poradzić sobie z częstymi upadkami? Sprawdź poradnik dla seniorów

Facebook Twitter

Upadek na śliskim chodniku może być bardzo groźny dla seniorów. Zima nie odpuszcza. Poślizgnięcia i potknięcia zdarzają się każdemu, szczególnie o tej porze roku. Im jesteśmy starsi, tym częściej ulegamy urazom, które niosą za sobą poważne skutki dla naszego zdrowia.

fot.mat.prasowe Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie

Specjaliści zwracają uwagę, że upadki mogą sygnalizować problemy zdrowotne. Jeżeli upadliśmy więcej niż raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, prawdopodobnie przewrócimy się po raz kolejny. Upadki mogą być oznaką słabych mięśni, kłopotów z równowagą lub efektem ubocznym leków. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osób z osteorporozą. Są one bardziej podatne na złamania lub pęknięcia kości.

Warto się ruszać, bo aktywność fizyczna zwiększa naszą sprawność i chroni przed negatywnymi skutkami upadków. Osoby nieaktywne lub o słabej kondycji mają zazwyczaj gorsze poczucie równowagi, a także mogą niepewnie chodzić. Ćwiczenia, gimnastyka wzmocni mięśnie, a efekty można dostrzec już po kilku tygodniach. Pamiętać o tym warto, niezależnie od wieku. W zasadzie każdy z nas powinien poświęcić jakiejkolwiek aktywności co najmniej 30 minut przynajmniej 5 razy w tygodniu.

Wielu upadkom można zapobiec, a starzenie się nie musi oznaczać utraty niezależności.

Często lekceważymy upadki, mówiąc, że to „element starzenia się” czy „braku koncentracji”, ale to właśnie one stanowią dla nas ostrzeżenie, że coś jest nie tak. Jeżeli upadliśmy więcej niż raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, prawdopodobnie przewrócimy się po raz kolejny. Upadki mogą być oznaką nowego problemu zdrowotnego, słabych mięśni, kłopotów z równowagą, efektem ubocznym leków lub połączenia tych i innych problemów

– mówi Agata Gruszczyk, koordynator fizjoterapii Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med.

Niektóre problemy zdrowotne bardziej przyczyniają się do upadków niż inne, wśród nich można wymienić udar, choroba Parkinsona, artretyzm, podciśnienie ortostatyczne (niskie ciśnienie krwi), zawroty głowy, cukrzyca, depresja, demencja, choroba Alzheimera, niekontrolowanie czynności fizjologicznych (problemy z drogami moczowymi lub z jelitami), złe odżywanie (zbyt mało jedzenia, niezrównoważona dieta lub picie niewystarczającej ilości wody). Nawet krótkotrwałe choroby (jak grypa czy inne infekcje) albo operacje mogą przez jakiś czas zwiększyć ryzyko upadku. Upadki są szczególnie niebezpieczne dla osób z osteorporozą. W razie upadku są one bardziej podatne na złamania lub pęknięcia kości.

fot.mat.prasowe Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie

Zachowaj mobilność

Ludzie, którzy czują się niepewnie na nogach, zazwyczaj mniej się poruszają. Z czasem to sprawia, że łatwiej o upadek, ponieważ mięśnie słabną, stawy sztywnieją i pogarsza się równowaga. Osoby nieaktywne lub o słabej kondycji mają zazwyczaj gorsze poczucie równowagi i słabsze mięśnie, a także mogą niepewnie chodzić. To wszystko może zwiększać ryzyko upadku. Dlatego warto rozpocząć ćwiczenia, gimnastykę, która wzmocni mięśnie i poczucie równowagi. Już po kilku tygodniach zajęć widzimy ich pozytywne efekty. Nasze ciała zostały tak zaprojektowane, by się ruszały. Dzięki aktywności fizycznej jesteśmy zdrowi i zmniejszamy ryzyko upadków

– dodaje fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku.

Wartość dodana

Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty mogą nie tyko wzmocnić kości i siłę naszych mięśni, poprawić ich giętkość, ale też zdecydowanie wpłyną na poprawę równowagi, zwiększenie poziomu energii, pomóc w trudnościach ze snem i kontrolować ciśnienie krwi, poziom cukru i wagę, a co najważniejsze cieszyć się życiem.

Niezależnie od wieku każdy z nas powinien znaleźć dla siebie co najmniej 30 minut aktywności, przynajmniej 5 razy w tygodniu. Jeśli nie mamy pomysłu jaka aktywność fizyczna jest dla nas korzystna najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty. Na podstawie testów diagnostycznych opracuje zestaw ćwiczeń bezpieczny dla każdego pacjenta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj