Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak przetrwać kwarantannę? Nie daj się zwariować

Facebook Twitter

"Nie ma to jak w domu" w czasie kwarantanny nabiera nowego znaczenia. Przymusowy czas izolacji jest dla większości z nas niespodziewany i komplikuje wiele planów. Nagle okazuje się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub ktoś z naszych domowników otrzymał pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Życie toczy się swoim tempem - praca, szkoła, przedszkole, zakupy, spotkania towarzyskie, aż pewnego dnia musimy to wszystko zatrzymać. Zostać w domu. Nie wychodzić nigdzie. Jak przetrwać te 10 dni kwarantanny?

fot. pixabay.com

Szukamy plusów

Zacznijmy od tego, że każda sytuacja ma swoje zalety. Faktycznie w trakcie izolacji nie uda nam się zrealizować wielu planów, ale za to zyskujemy cenny czas. Możemy go wykorzystać na nadrobienie tych spraw, które w codziennej rutynie są zaniedbane. Może od dawna chcesz przeczytać upragnioną książkę? Zrobić porządki w swoich rzeczach? Uporządkować zdjęcia? Zobaczyć nowy sezon ulubionego serialu? Wykorzystaj to!

Czas z rodziną

Wielokrotnie narzekamy, że nie mamy dla siebie zbyt wiele czasu. W codziennym pędzie brakuje możliwości, aby w spokoju porozmawiać, pograć z dziećmi z gry, zastanowić się nad planami na przyszłość itd. Może to idealny moment, żeby nadrobić zaległości?

Brakuje Wam pomysłów na wspólne spędzenie czasu? Sprawdźcie nasze porady:

Trzymaj się rytmu dnia

Nie pozwól organizmowi się rozleniwić! Mimo, że czas kwarantanny możesz wykorzystać na odpoczynek i relaks, to ładowanie baterii nie powinno sprawić, że rozchwiejesz zegar biologiczny. O poranku wykonuj czynności jak zwykle przed wyjściem z domu, nie wysypiaj się zbyt długo, staraj się nie spać w ciągu dnia. Będzie to ważne również po zakończeniu izolacji, kiedy będzie trzeba wrócić do normalnych obowiązków. W trakcie dnia trzymaj się określonych pór posiłków, jedz jak zwykle. Możesz wykorzystać dodatkowy czas na spróbowanie nowych kulinarnych przepisów:

Dbaj o świeże powietrze

Jeżeli masz to szczęście, że mieszkasz w domu z ogródkiem – korzystaj z niego i wychodź się przewietrzyć, jeżeli oczywiście pogoda dopisuje. W bloku korzystaj z balkonu, jeżeli też go nie masz – wietrz pomieszczenia. Im więcej powietrza z zewnątrz, tym lepiej (oczywiście pomijając smog). Wszystko po to, aby spędzając dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach zapobiec uczuciu braku świeżego powietrza.

Ruszaj się

Kwarantanna nie zabrania również zażywać aktywności fizycznej. Faktycznie, nie można pójść pobiegać, czy wybrać się na siłownię, ale w domu można przecież zrobić trening z pomocą filmików dostępnych w sieci. Nawet kilkanaście minut aktywności dziennie pozwoli utrzymać organizm w dobrej kondycji podczas przymusowej izolacji.

Utrzymuj więzi społeczne

Spotkania z innymi ludźmi w czasie kwarantanny są niemożliwe, jednak można je zastąpić. Wykonaj telefon do kolegi, którego dawno nie słyszałeś, napisz do przyjaciółki, z którą próbujesz się umówić od kilku miesięcy. Z rodziną, za którą przez ten czas tęsknisz możesz też połączyć się poprzez wideorozmowę. Podtrzymywanie relacji z innymi ludźmi pozwoli zapomnieć o izolacji społecznej.

Trzymaj rękę na pulsie

Kwarantanna wielokrotnie nie pozwala na dopełnienie obowiązków zawodowych, uniemożliwia pojawienie się na spotkaniach, burzy też prywatne plany. Jednak poświęć czas na spokojne przełożenie planów, umówienie spotkań na inny termin, pamiętaj, aby powiadomić o tym konkretne osoby. Możesz też załatwić część spraw zdalnie.

Jeżeli zostałeś objęty obowiązkową kwarantanną domową pamiętaj, że realizując ją, spełniasz swój obywatelski obowiązek. Zachowanie zasad izolacji jest istotne również dla innych ludzi, dla których z jakiejś przyczyny stanowiłbyś w tym czasie zagrożenie.

Dbaj o siebie i innych!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj