Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Kolejowa inwestycja z rządowego programu Kolej+

Facebook Twitter

Kolejowa inwestycja w Jastrzębiu-Zdroju na liście rządowego programu. PKP Polskie Linie Kolejowe oceniły dokumenty i wybrały 34 projekty, które zostaną zrealizowane. Wśród nich jest połączenie Jastrzębie-Zdrój - Orzesze.

Projekt zakłada wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz odbudowę odcinków linii kolejowych w historycznym przebiegu. Fragment nowej linii zostanie zbudowany między Rondem Centralnym i dawnym przystankiem Jastrzębie-Zdrój Górne, odbudowany zostanie fragment linii 159 na terenie Jastrzębia oraz między Żorami i Orzeszem. Zrewitalizowany będzie jego fragment między Jastrzębiem, Pawłowicami i Żorami. Połączenie obsługiwać ma 18 pociągów: 12 z nich kursowałoby na trasie Katowice-Żory-Jastrzębie, 6 dodatkowo obsługiwałoby odcinek łączący Żory i Rybnik. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi ponad 500 mln złotych.

Wniosek do rządowego programu Kolej+ złożył w listopadzie 2021 roku Marszałek Województwa Śląskiego wraz z partnerami: Jastrzębiem-Zdrój, Czerwionką-Leszczyny, Żorami i Pawłowicami.

To bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta. Od lat zabiegamy o przywrócenie kolei do Jastrzębia-Zdroju. Cieszymy się, że nasz głos wreszcie został wzięty pod uwagę a nasz projekt zaakceptowany. Warto przypomnieć, że Jastrzębie-Zdrój wraz z partnerami partycypuje w kosztach inwestycji

– skomentowała prezydent Anna Hetman.

Szacunkowa wartość inwestycji wynosi 503 814 924,75 złotych

Ten program powstaje przy współpracy z samorządami, bo któż lepiej wie o potrzebach mieszkańców małych i średnich miejscowości niż wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, marszałkowie. To dzięki współpracy z nimi realizacja programu Kolej+ jest możliwa. Inwestycje do programu zgłosili właśnie samorządowcy. Dziękuję za dobrą współpracę

– mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Głównym celem programu Kolej+ jest uzyskanie lub usprawnienie połączeń miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkim. Wraz z ogłoszeniem listy projektów poinformowano też o zwiększeniu budżetu programu do 11 miliardów złotych. Prace obejmą łącznie 1203 km linii kolejowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022