Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębski Węgiel: Siatkarze nie zagrają w klubowych Mistrzostwach Świata

Facebook Twitter

Taką decyzje podjął zarząd klubu z Jastrzębia- Zdroju: Jastrzębski Węgiel nie zagra w klubowych Mistrzostwach Świata. Podobnie jak klub z Kędzierzyna, taką samą decyzję podjęły władze klubu, który zwyciężył w Lidze Mistrzów, Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

fot. jastrzebskiwegiel.pl

Jastrzębski Węgiel: Siatkarze nie zagrają w klubowych Mistrzostwach Świata

Jastrzębianie, drugi zespół w Europie dostali zaproszenie od Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej FIVB do wzięcia udziału w imprezie, która odbędzie się w grudniu w Indiach. Władze klubu jednak odmówiły. Dlaczego? W komunikacie, jaki wydał klub, czytamy między innymi:

Kalendarz rozgrywek siatkarskich na świecie jest niezwykle napięty. Z powodu kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, sezon ligowy w Polsce rozpocznie się dopiero 21 października, a zakończy szybko, bo 28 kwietnia przyszłego roku. Intensywność grania będzie więc duża. Do tego dochodzą rozgrywki Ligi Mistrzów, w których Jastrzębski Węgiel jako mistrz kraju weźmie udział. (…) Wyjazd do Indii wiązałby się z koniecznością przełożenia minimum dwóch spotkań w PlusLidze oraz jednego w Lidze Mistrzów. Nawet gdyby nasi rywale, Polska Liga Siatkówki i Europejska Konfederacja Siatkarska CEV wyrazili zgodę na przełożenie tych spotkań, to przy skróconym czasowo sezonie nie byłoby szans na znalezienie wolnych terminów na nadrobienie meczów. A dla nas priorytetem są rozgrywki krajowe, a następnie europejskie (…) Temat ten był poddany głębokiej, wewnętrznej analizie w Klubie, także ze sztabem szkoleniowym. Na jej podstawie podjęliśmy decyzję, iż do Indii nie polecimy.

Jastrzębski Węgiel: Siatkarze nie zagrają w klubowych Mistrzostwach Świata

Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla

Cały komunikat podpisany przez prezesa JW Adama Gorola:

W dniu 1 czerwca Jastrzębski Węgiel otrzymał z Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej FIVB oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata jako finalista CEV Ligi Mistrzów 2023. Tegoroczna edycja Klubowych Mistrzostw Świata ma się odbyć w dniach od 6 do 10 grudnia 2023 roku w Indiach (miasto gospodarza nie zostało podane). Nasz Klub nie weźmie jednak w udziału w tych rozgrywkach.

Na wstępie pragnę podziękować Światowej Federacji Siatkarskiej za zaproszenie nas do udziału w tych rozgrywkach. Jako Klub bardzo doceniamy ten fakt.

Jak wiadomo kalendarz rozgrywek siatkarskich na świecie jest niezwykle napięty. Z powodu kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, sezon ligowy w Polsce rozpocznie się dopiero 21 października, a zakończy stosunkowo szybko, bo 28 kwietnia 2024 roku. Intensywność grania będzie więc duża. Do tego dochodzą rozgrywki Ligi Mistrzów, w których Jastrzębski Węgiel jako mistrz kraju bierze udział. Mają one ruszyć 21 listopada, a ich finał zaplanowano na 5 maja 2024 roku.

Sam w sobie wyjazd do Indii to niełatwa wyprawa w sensie logistycznym, a co dopiero w przypadku zorganizowanej grupy, takiej jak drużyna siatkarska. Wysokie koszty całego przedsięwzięcia to jedno, a drugie to kwestie zdrowotne. Chociaż szczepienia przed chorobami zakaźnymi przed wyjazdem do Indii nie są wymagane przepisami prawa a jedynie zalecane, to trudno sobie wyobrazić, by z nich zrezygnować. Trzeba brać pod uwagę ewentualne skutki uboczne szczepionek oraz potencjalną niechęć do wakcynacji u niektórych członków ekipy. Nie mam obaw, że w Indiach coś złego miałoby się wydarzyć, ale jako prezes Klubu czuję się w obowiązku zminimalizować wszelkie ryzyko, w tym zdrowotne. Mając również na uwadze intensywność rozgrywek.

Druga i kluczowa sprawa to terminarz meczów. Okazuje się, że wyjazd do Indii w tym terminie wiązałby się z koniecznością przełożenia minimum dwóch spotkań w PlusLidze oraz jednego w Lidze Mistrzów. Nawet gdyby nasi rywale, Polska Liga Siatkówki i Europejska Konfederacja Siatkarska CEV wyrazili zgodę na przełożenie tych spotkań, to przy skróconym czasowo sezonie nie byłoby szans na znalezienie wolnych terminów na nadrobienie meczów. A dla nas priorytetem są rozgrywki krajowe, a następnie europejskie.

Po występie w finale Ligi Mistrzów pojawiła się przed naszym Klubem szansa na to, by powalczyć o kolejne trofeum. Kiedy było to możliwe, w 2011 roku w katarskiej Dausze, braliśmy udział w Klubowych Mistrzostwach Świata i wystąpiliśmy nawet w finale tych rozgrywek, ulegając ówczesnemu hegemonowi Itasowi Trentino. Naszym marzeniem byłoby poprawić ten wynik. Temat ten był poddany głębokiej, wewnętrznej analizie w Klubie, także ze sztabem szkoleniowym. Na jej podstawie podjęliśmy decyzję, iż do Indii nie polecimy, o czym w dniu 13 czerwca poinformowaliśmy Światową Federację Siatkarską FIVB.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024