Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest już m. in. w Czechach, Francji, Hiszpanii. Czy w Polsce rząd wprowadzi godzinę policyjną?

Facebook Twitter

Od dzisiaj (27.03.) do 9 kwietnia w Polsce obowiązują kolejne obostrzenia w związku z nasileniem zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W wielu krajach europejskich wprowadzona jest godzina policyjna. Czy w Polsce też grozi nam taki scenariusz?

Fot. policja.pl

Godzina policyjna obowiązuje w Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii i we Włoszech.

W trudnej sytuacji są nasi południowi sąsiedzi. Dzienna liczba nowych zakażeń w Czechach jest na poziomie 10-15 tys. przypadków. Do jutra obowiązuje tam stan wyjątkowy. Nie wykluczone, że zostanie przedłużony na kolejne 30 dni. W Czechach także obowiązuje zakaz przemieszczania się po terenie kraju. Poruszanie się jest możliwe tylko w obrębie danego powiatu. Od godz. 21.00 do 5.00 obowiązuje tam godzina policyjna.

Epidemia trwa także na Słowacji. Aby pójść do pracy czy na pocztę, trzeba mieć potwierdzenie negatywnego testu na koronawirusa.

W Niemczech kanclerz Merkel zrezygnowała z twardego lockdownu. Zaostrzenie obostrzeń obowiązuje do 18 kwietnia.

Czy w Polsce rząd wprowadzi godzinę policyjną?

Jest to niewykluczone. Na czwartkowej (25.03.) konferencji prasowej Mateusz Morawiecki mówił:

Mateusz Morawiecki: Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne. Zbliżamy się do granic wydolności polskiej służby zdrowia.

Na piątkowej (26.03.) konferencji prasowej minister Mariusz Kamiński powiedział o działaniach służb, w związku z zaostrzeniem obostrzeń epidemicznych od 27 marca do 9 kwietnia:

Mariusz Kamiński: Działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze.

Policja będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń:

Jarosław Szymczyk: Chcę zapowiedzieć, że w najbliższych dniach i tygodniach kontrola przestrzegania obostrzeń będzie priorytetem każdego funkcjonariusza Policji

– podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

Jak poinformował, łącznie 20 tys. funkcjonariuszy Policji będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń. Wzmożone kontrole wiążą się również z karami. Na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy średnia dobowa liczba osób, które były rozliczane za brak maseczek to ok. 2,5 tys., natomiast tylko minionej doby było to blisko 9 tys. osób.

Dziś (27.03.) na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pojawił się komunikat:

O wprowadzeniu ewentualnej godziny policyjnej w Polsce zdecyduje w najbliższym czasie sytuacja epidemiologiczna.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj