Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca: Rząd powinien finansować obsługę wymazobusów

Facebook Twitter

"Na tym etapie epidemii nie powinien tego robić samorząd" - mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Wodzisławia Ślaskiego Mieczysław Kieca, który skrytykował także wprowadzenie kolorowych stref w powiatach. Od kwietnia wodzisławski samorząd przekazał na finansowanie pobierania materiału od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem 100 tysięcy złotych. W województwie śląskim gminy wydały do tej pory na ten cel 3 miliony złotych.

Na początku kwietnia miasto Wodzisław Śląski podjęło decyzję o podpisaniu umowy z firmą zewnętrzną na finansowanie wymazobusu mimo, że nie jest to zadanie własne gminy:

Uważałem, że na tamtym etapie należało wspomóc rząd, aby te wymazy w ogóle realizować. Dziś jesteśmy w trochę innej sytuacji. Jesteśmy już w miesiącu wrześniu, rząd myślę powinien być gotowy do sfinansowania zadania własnego. Uważam, że teraz nie jest celowym wydawanie naszych pieniędzy z rezerwy na zarządzanie kryzysowe na ten cel.

Radio 90: Ile do tej pory miasto Wodzisław wydało na wymazobusy?

Prawie 100 tysięcy złotych. Tyle wydaliśmy na usługę, której świadczyć nie powinniśmy.

Prezydent Mieczysław Kieca apelował w tej sprawie do Ministra Zdrowia i Wojewody Śląskiego. Póki co rozwiązania nie ma. Wymazobusy będą dalej jeździły?

Zasada jest taka, że na Śląsku nie wszystkie gminy finansowały wymazobusy. Te, które nie finansowały i tak wymazobusy wojewody tam jeździły. Te, które finansowały i po iluś miesiącach, a w skali Śląska to są prawie 3 miliony złotych wydanych przez gminy, stwierdziły, że nie powinny tego dalej finansować.  Tam spotkały się z szantażem, że przecież gminy za to odpowiadają. To nie jest prawda. To trzeba jasno powiedzieć.

Radio 90: Wodzisław chce się wycofać z finansowania wymazobusów?

Uważamy, że wsparliśmy rząd, kiedy było to potrzebne. Na tym etapie pandemii już to zadanie powinna realizować instytucja za to odpowiedzialna.

Gospodarz Wodzisławia Śląskiego w porannej rozmowie w Radio 90 skrytykował także nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią i wprowadzenie kolorowych stref w powiatach.

Kilka tygodni temu wodzisławski powiat był czerwony, dziś już nie jest, ale nie wiadomo czy znów nie będzie:

Jeżeli są jasne reguły, to nikt nie powinien się bać ich opublikować. W ostatnim czasie bardzo wiele rozmawiałem z mieszkańcami miasta i wielu byłoby w stanie zrozumieć nakazy i zakazy, pod warunkami, że kryteria byłyby jasne i wszyscy jednakowo by ich przestrzegali.

Radio 90: A to kryterium ilości zachorowań nie było przejrzyste?

Nie. Właśnie wysłaliśmy dane na podstawie sanepidu i okazało się, że poniżej procenta, jeżeli chodzi o populację, jest osób chorych. Poza tym jesteśmy w powiecie, który jest otoczony innymi miastami, więc teoretycznie zamykanie powiatu (choć nie było mowy o zamykaniu) patrząc na obszar funkcjonalny nie zdaje egzaminu.

Cała rozmowa z prezydentem Wodzisławia Śląskiego Mieczysławem Kiecą:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022