Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kim był Józef Piłsudski wiedzą wszyscy, ale czy wiecie czym zajmował się jego brat Bronisław?

Facebook Twitter

Był naukowcem, etnografem i badaczem kultur. Jego sylwetkę przypomina MuzeOn czyli Muzeum w Żorach. Muzealnicy przygotowali projekt "Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości". W planach wystawa, konferencja naukowa oraz odsłonięcie posągu Bronisława Piłsudskiego.

Pod koniec XIX wieku za udział w zamachu na cara, został zesłany na Sybir, tam na wyspie Sachalin styka się z niezwykłym ludem łowiecko- zbierackim – Ajnami. Mówi Joanna Cyganek z Muzeum w Żorach:

Najpierw po prostu im współczuje, bo oni są biedni, on czuje jak bardzo są dyskryminowani, on pochodzi z kraju, którego nie ma na mapie, Polski nie ma na mapie. Ajnowie mogą mu przypominać trochę to co się dzieje w Polsce, prawda? Że oni są tłamszeni, wycinani, w końcu Rosjanom udaje się ich wypchnąć na Hokaido. Teraz on widzi, że oni umierają tak naprawdę, umiera ich kultura, że nikt im nie pomoże. On próbuje im pomóc i uczy ich sadzić ziemniaki.

Bronisław Piłsudski dokumentuje ich życie. Za pomocą fonografu nagrywa ich głosy i pieśni „włochatych ludzi” jak często nazywano Ajnów. To urządzenie do nagrywania dźwięków będziemy mogli zobaczyć w Żorach:

Francuzi jak prowadzili badania w latach 30-tych w Afryce, używali dokładnie takiego samego sprzętu a Piłsudski robił to pod koniec XIX wieku, wtedy to było takie nowatorskie, potem dopiero przyszedł film (…).

Bronisław Piłsudski to niezwykła postać wpisująca się w rocznicę 100-lecia niepodległości – podkreśla Lucjan Buchalik dyrektor MuzeOn w Żorach:

Walka o niepodległość kojarzy się z walką zbroją, my chcemy akcentować działalność naukową. To się wpisuje w nasz pierwszą wystawę „Poznawanie świata”, zapewne wszyscy będą mówili o walkach w Legionach, a a my chce pokazać troszeczkę inną stronę i pokazać tego zapomnianego, w Polsce niedocenianego Bronisława.

W Żorach zobaczymy blisko 100 eksponatów Ajnów. 27 kwietnia otwarcie wystawy, 22 maja odsłonięcie posągu Bronisława Piłsudskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj