Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koleje Śląskie: Wracają pociągi z Chałupek do Bogumina

Facebook Twitter

Od dwóch lat zawieszone są połączenia kolejowe do Bogumina. Decyzja spowodowana była pandemią COVID-19. Po ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej przywrócenie połączeń nie było już możliwe. Zmienione zostały bowiem uwarunkowania prawne dot. wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej. Koleje Śląskie zapowiadają powrót pociagów.

Nowe pociągi na trasie
fot. facebook.com/KolejeSlaskieOfficial

Pociągi pojadą znowu z Chałupek do Bogumina

Chodziło m.in. o dostosowanie nowego systemu sygnalizacji kabinowej, jak i automatyzacji procesu prowadzenia pociągów. Koleje Śląskie jeszcze nie stosują tych rozwiązań, niezbędne jest zatem dostosowanie systemu łączności. Koszty związane z dopełnieniem wszystkich nowych procedur mogłyby wynieść nawet ok. 1,5 mln. zł.

Ponadto konieczne jest uzyskanie przez maszynistów certyfikatu podstawowej znajomości języka czeskiego

– mówi Radiu 90 Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Maciej Zaremba: Cały czas pasażerowie pytali nas o te połączenia. Szukaliśmy, jak rozwiązać tę kwestię, aby te połączenia wróciły. A skoro głos pasażerów jest dla nas kluczowy, to myślimy, że udało się znaleźć optymalne rozwiązanie. Odbyliśmy już 5 spotkań w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych ze stroną czeską i przyjmujemy, że od 11 czerwca do 9 grudnia 2023 roku uruchomimy trzy plany połączeń kolejowych w relacji Bogumin – Chałupki – Bogumin. Taki jest plan.

pociąg

fot. FB/Koleje Śląskie

Obsługę taborową i maszynistów zapewnią odpłatnie koleje czeskie.

Maciej Zaremba: Znamy już szacunkowe koszty wynajmu taboru i pracowników. Drużyna konduktorska i taryfa przewozowa będzie zapewniona przez nas przez Koleje Śląskie. Łączny koszt uruchomienia tych połączeń będzie oscylował w granicach 300 tys. zł.

Ale Koleje Śląskie zamierzają również przystosować swój tabor do norm czeskich, stąd do końca roku przejdzie badania na dopuszczenie do ruchu na terenie Republiki Czeskiej jeden z zestawów trakcyjnych.

Maciej Zaremba: Będzie to model 21 WEa, który przejdzie badania na dopuszczenie do ruchu na terenie Republiki Czeskiej. To jest bardzo ważne, by spełnić również normy czeskie, nie tylko bardzo rygorystyczne polskie, ale równie wymagające czeskie. Obecnie negocjujemy warunki handlowe i finansowe uruchomienia połączeń we wskazanej dacie. Zatem w czerwcu rozpoczynamy trzema parami, a w grudniu chcemy uruchomić 5 par połączeń.

Powtórzmy dobrą informację – połączenie z Chałupek do Bogumina powróci jeszcze przed wakacjami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj