Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny raz zniszczone zostały sadzonki drzewek w Krowiarkach na raciborszczyźnie

Facebook Twitter

Sadzonki zostały posadzone w kwietniu, niedaleko lasu na granicy województwa śląskiego i opolskiego, gdzie dominuje kultura rolna. Jednym z inicjatorów akcji był radny powiatowy, Szymon Bolik. Zasadzono 200 sztuk takich drzew jak: platany, dęby, klony, wiązy i lipy.

fot. Szymon Bolik

To były nasadzenia uzupełniające, po przeprowadzonej wcześniej wycince na potrzeby stworzenia dróg śródpolnych. W akcję zaangażowano młodzież z Zakładu Poprawczego z Raciborza:

Szymon Bolik: Nasadziliśmy nowe drzewa. To były drzewa 3,4-letnie sadzonki, podarowane przez Nadleśnictwo Rybnik. Drzewa te posadziliśmy wzdłuż tych dróg, w tych pasach najszerszych, aby nie wchodzić w szkodę  nikomu. To jest oczywiście w cudzysłowie szkoda, bo te drzewa rosnące wzdłuż dróg wpływają na podniesienie plonu na polach. Tylko pozornie wydaje się, że drzewo wypija wodę z pobocza. (…)

fot. Szymon Bolik

Wyrwano około 1/4 nowych nasadzeń, blisko 50 drzew:

Szymon Bolik: Zostały połamane, wyrwane razem z tą bryłą korzeniową. To były sadzonki doniczkowe, więc takie droższe od tych korzeniowych, które sadziliśmy wcześniej. Były to lipy, klony, wiązy, nawet platanów kilka. (…) Można mówić, że to akt wandalizmu, ale jest to też ściśle związane z osobami, które sąsiadują z tym polem. Poprzedni taki akt wandalizmu miał miejsce w zeszłym roku, kiedy jesienią razem z powiatem raciborskim posadziliśmy aleje drzew owocowych (…). Tam złapaliśmy na gorącym uczynku rolnika, który wyrwał i próbował zaorać te rośliny. (…)

Dlatego ważna jest edukacja:

Szymon Bolik: Poprzez edukację staramy się świadomość ludzi zwiększać, że drzewa są potrzebne. Stworzyliśmy razem z Fundacją Ekorozwoju, Lasami Państwowymi i Polskim Towarzystwem Leśnym ścieżkę edukacyjną. Gmina Pietrowice Wielkie bardzo nas wsparła swoimi działaniami. Razem z grafikiem stworzyłem takie tablice, które mają edukować ludzi w zakresie wpływu bioróżnorodności na naszą przyszłość. Przygotowujemy nową akcję w ramach programu „Posadź swoje drzewo”, gdzie ludzie będą mogli wykupić udział w takiej alei czereśniowej, przy ich łąkach będziemy odtwarzać aleje czereśniowe.

fot. Szymon Bolik

Czereśnie posadzone zostaną jesienią na terenie Pietrowic Wielkich i gminy Rudnik. W miejscu zniszczonych sadzonek w Krowiarkach też pojawią się nowe drzewa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj