Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koniec epidemii, a szpital w Żorach teraz dostał pieniądze w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Facebook Twitter

Rząd w połowie maja zapowiada koniec epidemii, a szpital w Żorach otrzymuje teraz 2 mln złotych na dostosowanie infrastruktury do aktualnych potrzeb i zagrożeń epidemiologicznych. Na co zostaną przeznaczone środki i dlaczego trafiają dopiero teraz? 

Covid nie zniknął

– odpowiada na pytanie Radia 90 Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Wniosek złożyliśmy w czasie kiedy jeszcze trwała epidemia

– dodaje prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach Katarzyna Siemieniec.

Katarzyna Siemieniec: Z tego co mi wiadomo, to są fundusze, które są dedykowane właśnie temu problemowi. Generalnie ma to na celu stworzenie takiej przestrzeni, która umożliwi szybką i sprawną dezynfekcję, po ewentualnym zgłoszeniu się takiego pacjenta. Będą wymienione dwie windy, a jedna z nich będzie dedykowana pacjentom zakaźnym.

A prace remontowo- budowlane w żorskim szpitali potrwać mają do końca listopada.

W poniedziałkowej (9.05.) konferencji prasowej, podczas której zapowiedziano realizację kolejnej inwestycji w żorskim szpitalu uczestniczyli: wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach Katarzyna Siemieniec i dyrektor Szpitala Miejskiego w Żorach Witold Nowak.

fot.P.Pyrlik/ UMWS

W ramach prac przeprowadzona zostanie adaptacja szybów i montaż dwóch nowych dźwigów osobowych. Ścieżka logistyczna ma zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa poprzez wytyczenie odrębnej przestrzeni dla niezainfekowanych pacjentów. Przestrzeń szpitala zostanie zorganizowana w sposób gwarantujący bezpieczną separację oraz transport wewnętrzny osób zakażonych.

Transport pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 zostanie ograniczony do minimum i będzie przebiegał wyznaczonymi poziomymi i pionowymi ciągami komunikacyjnymi. Poprawi to funkcjonalność i dostosuje obiekt do nowego reżimu sanitarnego, ograniczy także przemieszczanie się pracowników medycznych wraz ze sprzętem medycznym po wyznaczonych strefach szpitala.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023