Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koronawirus na Śląsku: Ogniska w kopalniach, ogniska na weselach

Facebook Twitter

Przybyło 150 nowych zakażeń w województwie śląskim. Najwięcej przypadków odnotowano w powiecie cieszyńskim (10), w powiecie bielskim (10), Chorzowie (10), powiecie pszczyńskim (8) i w powiecie raciborskim- informują służby wojewody.

fot. fernandozhiminaicela/pixabay

Nowe przypadki to efekt testów w kopalniach

– mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody i przypomina wyniki badań przesiewowych, które odbyły się w piątek (24.07.) w kopalniach Chwałowice i Bielszowice.

Z wiadomości Radia 90 wiecie, że na blisko 510 przebadanych próbek z bielszowickiego zakładu 165 okazało się dodatnich, z kolei na 307 pobranych próbek pracowników chwałowickiej kopalni 34 są zakażone. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o badaniach przesiewowych wszystkich górników z KWK Bielszowice (1400 osób). Dziś pobierane są próbki od 500 osób, jutro od kolejnych 500 i w środę 400.

Jutro (28.07.) żołnierze Wojska Polskiego pobiorą próbki od grupy kolejnych 300 pracowników PG Silesia.

Prócz ognisk w kopalniach pojawiają się nowe, takie jak wesela. Na wspomnianym w zeszłym tygodniu weselu w gminie Gorzyce w powiecie wodzisławskim już 17 gości jest zakażonych.

Z kolei 20 chorych na koronawirusa biesiadników jest po zabawie weselnej w powiecie pszczyńskim, w której uczestniczyło około 80 osób. Jak się okazało, do sanepidu w Radomsku zgłosiło się z objawami dwóch weselników. Tamtejsi inspektorzy zawiadomili tyski sanepid i ruszyło dochodzenie epidemiologiczne oraz badania, w efekcie których wykryto już: 15 zakażonych z naszego województwa, 2 kolejne osoby z Radomska, 2 z Oświęcimia i jedną osobę, która mieszka w Niemczech. Służby sanitarne prowadzą wywiady epidemiologiczne i nakładają kolejne kwarantanny na uczestników wesela. Zamiast w podróż poślubną do kwarantanny trafiła także para młoda, która póki co jest zdrowa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj